Plantāns- banāna lielais brālēns


Vai arī tu esi veikalu stendā banānu tuvumā reiz pamanījis banāniem līdzīga paskata augļus, kas ir cietāki un nedaudz nevīžīgāki? Man Tevi jāiepazīstina ar šo lielisko banānu dzimtas pārstāvi nedaudz tuvāk, varbūt arī Tev tas pavērs jaunus apvāršņus kulinārijā!

Kas ir plantāns?

Plantāns ir banānu dzimtas augs, kas dažreiz dēvēts par cepamo jeb miltu banānu. Tie variē  no izteikti zaļas (saukti par "zaļajiem" vai negatavajiem plantāniem), bānānu dzeltenas un viscaur tumši brūnas krāsas. Pretēji mums pazīstamajiem banāniem, kuru brūnie plankumi norāda uz pārgatavošanās stadiju, plantāni svaigi ir ēdami tieši šajā pēdējā gatavības stadijā, kad to miza ir pilnīgi brūna- tad šie augļi būs vismīkstākie un saldākie. Šie banāni var tikt ēsti svaigā veidā, taču izplatītākais to pagatavošanas veids ir cepšana, vārīšana vai cita veida termiska rakstura izmantošana kulinārijā.

Tā kā to gatavošanās laiks no zaļiem līdz brūniem augļiem ir daudz ilgāks par banāniem, vidēji 3-4 nedēļas, un tos var izmantot kulinārijā jebkurā to stadijā, vislabāk būtu iegādāties plantānus vairumā, brīdī, kad tie ir pieejami veikalā. Plantānus, tāpat kā banānus, iepriekš nomizojot, var likt saldētavā vēlākai izmantošanai.

 

Kāda atšķirība zaļiem, dzelteniem un brūniem plantāniem?

Zaļi plantāni variē no tumši līdz gaiši zaļai krāsai, tie ir cieti un grūti nomizojami. (Apskaties šo The Paleo Approach autores Sāras Balantainas video, lai uzzinātu, kā vieglāk nomizot zaļus plantānus!) Zaļi plantāni satur daudz cietes un ir neitrāli pēc garšas, būtībā atgādinot svaigu, nevārītu kartupeli. Patiesībā plantānus var izmantot tieši kartupeļu aizvietošanai- frī kartupeļu cepšanai, kartupeļu pankūku un biezeņa pagatavošani, kā arī zupu biezināšanai. Tieši pateicoties augstā cietes satura dēļ, zaļi plantāni ir lielisks miltu aizvietotājs, ko var izmantot kēksu un citu miltu izstrādājumu pagatavošanai. Arī zaļus plantānus var sasaldēt, vai nu sagriežot gabaliņos, vai sablenderējot viemērīgā masā (izmantojot mazāk jaudīgu blenderi, receptēs iespējams būs nepieciešams pievienot nedaudz ūdens, lai šo augli sablenderētu vienmērīgi!) Lai palēninātu plantānu nogatavošanos, tos var uzglabāt 

ledusskapī, bet atceries, ka to miza turpinās dzeltēt un nobrūnēt, taču pats auglis gatavosies lēnāk.


 

Dzelteni plantāni satur jau mazāk cietes un vairāk cukura, taču ar tiem arī var pagatavot pankūkas, pudiņus, kā arī tos cept ripiņās. Meklē receptes šeit!
Šādi plantāni ir daudz saldāki (zaļi nav nemaz saldi!) un, manuprāt, tie saldumā pārspēj pat banānus.

 

 


Brūni plantāni ir vissaldākie un visgatavākie, tos var ēst svaigā veidā, uzgriezt ripiņās virs
 brokastu putras, cept banānu maizēs, vai izmantot kokteiļos.

 

 

Kā ar uzturvērtību?

Uzturvērtības ziņā banāni ar plantāniem ir līdzīgās situācijās, saturot magniju- stipriem kauliem, enerģijai, nervu sistēmai, B6 vitamīnu, kas arī aktīvi darbojās enerģijas apgādē, asins šūnu radīšanā, kā arī atbalsta nervu sistēmu, vitamīnu C, imunitātei, veseliem kauliem, ādai, smadzeņu darbībai, kopējai organisma spēcināšanai. Plantāni satur vairāk vitamīna C, kā arī tie ir lielisks kālija un vitamīna A avots. Kālijs nepieciešams optimālai nieru darbībai un asinsspiediena regulācijai, taču vitamīns A ir svarīgs jaunu šūnu veidošanai, reproduktīvai sistēmai, acu gaišumam, iekaisuma mazināšanai, u.c. Pavisam nogatavojušies plantāni, pretēji banāniem, ir nedaudz oranžīgi pēc krāsas, kas norāda uz to A vitamīna saturu!

 

 

Manuprāt, šis auglis var padarīt vieglāku dzīvi tiem, kas nevar uzturā lietot miltus un graudaugus, kā arī uzturā nelieto nakteņu dzimtas dārzeņus, piemēram, kartupeļus. Kā arī var būt lielisks papildinājums un atradums tiem, kas vienkārši vēlas savā virtuvē ieviest ko jaunu. Tagad atliek tikai sarosīties un radīt Latvijā lielāku pieprasījumu pēc plantāniem!

 

Autors: Ance Anna Šternberga

Iemīlies rūpes par sevi! Iemīlies sevī!



Komentāru nav

Pievienot komentāru


Lūdzu autorizējieties, lai varētu pievienot komentāru:

DR FB