Ziedputekšņi zem lupas!


Ziedputekšņi ir produkts, kas pēc uztura speciālistu domām ierindojas dabā sastopamo pilnvērtīgāko produktu saraksta augšgalā. Apskatīsimies, kas tad īsti slēpjas ziedputekšņos, un kāpēc tie ir ļoti ieteicams produkts ikviena cilvēka veselīgajā ēdienkartē?

Ziedputekšņi zem lupas!
Foto: Katrīna Lipska

 

Ziedputekšņi un to labumiņi:

 

Gremošanas uzlabošanai

 • Ziedputekšņi satur līdz pat 11 dažādiem enzīmiem ieskaitot diastāzi, fosfitāzi, transferāzi, kā arī ievērojamu daudzumu katalāzi, amilāzi un pektāzi(pektīna sadalošo enzīmu)- visi šie enzīmi piedalās gremošanas procesā.
 •  Tikai 130mg ziedputekšņu var palīdzēt sagremot 1,36kg ēdiena, pateicoties enzīmu saturam un īpašībām ziedputekšņos. Pētījumi rāda, ka cilvēki, kas uzturā ikdienas lieto ziedputekšņus, samazina barības uzņemšanas daudzumu dienā līdz pat 15-20%.

 

Cīņā pret novecošanos

 • Augsts antioksidantu saturs, kas var palīdzēt pagarināt mūžu, neitralizējot brīvos radikāļus, šādā veidā palēninot novecošanās procesu. Antioksidanti arī palīdz garšaugiem darboties organismā daudz efektīvāk.

 

Seksuālā dziņa

 • Ziedputekšņi ir potents afrodiziaks, tie palielina dzimumtieksmi un tiem piemīt auglību veicinošas īpašības.
 • Ziedputekšņi var novērst prostatas problēmas un atjaunot reproduktīvo orgānu sistēmas funkcionalitāti.
 • Cilvēki ar zemu asinsspiedienu var būt pakļauti seksuālo dziedzeru mazspējai, ziedputekšņi šādos gadījumos paaugstina asinsspiedienu, īpaši tad, ja tiek lietoti kopā ar brūnaļģi, kā arī var palielināt hormonu līmeni un seksuālo noturību.

 

Izturību treniņiem un lielāku muskuļu masu?

 • Ziedputekšņi paaugstina izturību, spēku, enerģiju un ātrumu. Tie nodrošina ātrāku atjaunošanos pēc treniņiem; normalizē sirdsdarbību un uzlabo izturību atkārtotai piepūlei.
 • Ziedputekšņi palielina muskuļu augšanu, apjomu un formu, Britu Sporta padome fiksēja spēka palielināšanos vidēji par 40-50% indivīdiem, kuri lietoja ziedputekšņus regulāri. Vēl pārsteidzošāk, Britu Karaliskā biedrība liecinājusi par auguma izstiepšanos garumā pieaugušajiem, kuri lietojuši ziedputekšņus.
 • Antti Lananaki, somu Olimpiskās stafešu komandas treneris apgalvo, ka lielākā daļa viņa atlētu lieto ziedputekšņu uztura bagātinātājus. „Mūsu pētījumi liecina, ka šie uztura bagātinātāji ievērojami palielina sportistu sniegumu un visu šo laiku nav novēroti nekādi nevēlami blakusefekti.”

 

Inde kā pretinde

 • Visizplatītākās no alerģijām ir tieši putekšņu un pavasara ziedoņu nepanesība. Pārsteidzoši, bet bišu ziedputekšņi samazina histamīna izdalīšanos organismā, neitralizējot alerģijas.

 

Pārbagāta uzturvielu stacija

 • Neparasti lielā B vitamīnu koncentrācija ziedputekšņos aizsargā ķermeni no stresa, kavē novecošanos, novērš grumbas, attīra ādu no aknes.
 • Bišu ziedputekšņi ir 18 vitamīnu avots, ieskaitot gandrīz visus B vitamīnus(izņemot B12), C, D un E.
 • Ziedputekšņi satur arī rutīnu (bioflavonoīds, kas spēj saglabāt asinsvadu sieniņu stiprumu un nodrošināt to normālu caurlaidību, kas raksturīga veselam cilvēka organismam), karotīnus(ieskaitot ksantofīlu un beta- karotīnu), lecitīnu, visas neaizvietojamās aminoskābes(22 aminoskābes kopumā), 14 taukskābes, ieskaitot neaizvietojamās Omega-3 un Omega-6, 11 ogļhidrātus sākot ar polisaharīdiem beidzot ar vienkāršajiem cukuriem, nukleīnskābes RNS, DNS, steroīdo hormonu savienojumus, augu hormonus, un vēl un vēl..
 • Saskaņā ar Francijas un Itālijas ārstu pētījumu, ziedputekšņi ir bagātākais biopieejamo olbaltumvielu avots sastopams dabā. Tajā ir apmēram 25% olbaltumvielu, tā kā ziedputekšņos atrodamais proteīns ir sašķeltā(predigested) formā, to ir daudz vieglāk asimilēt.

 

 

Kam vēl derēs?

 • Ziedputekšņi tiek uzskatīti par lielisku palīglīdzekli anēmijas, aizcietējumu, kolīta, astmas, bronhīta, apetītes trūkuma, aknu un nieru slimību gadījumos, kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas čūlu profilaksei un ārstēšanai.
 • Ziedputekšņi atvieglo 2.tipa diabēta simptomus, atjaunojot minerālvielu saturu un vielmaiņas nepilnības.
 • Vairo darba spējas un ir īpaši ieteicami, ja ir liela fiziskā vai garīgā slodze. Ziedputekšņus nav ieteicams lietot vakarā, jo tad tie var izraisīt bezmiegu
 • Ziedputekšņi stiprina organisma imunitāti un palīdz izsargāties no saaukstēšanās.
 • Ziedputekšņi ir kā adaptogēns, ja notikusi saindēšanās ar dažādiem ķīmiskiem savienojumiem (nitrātiem, hlorīdiem). Tos ieteicams lietot rajonos ar ķīmiski piesārņotu vidi. 
 • Vairāk kā 40 pētījumi dokumentē ziedputekšņu terapeitisko efektivitāti. Klīniskie pētījumi liecina, ka orāli lietotās bišu ziedputekšņu daļiņas tūlītēji un viegli tiek asimilētas, jo no kuņģa tās nekavējoties nokļūst asinsritē. Pēc divām stundām ziedputekšņi ir sastopami gan asinsritē, cerebrālajā šķidrumā un urīnā.

 

1981.gadā medus bišu ziedputekšņos tika atrasts zelts (0,9 miljonās daļas). Divi augi (Britu Kolumbijā un Kanādā) iespējams varētu nodrošināt ievērojamu daudzumu zelta uzturā, tiešā veidā vai caur bitēm- Phacelia sericea un Dryas drummondii, kas sevī slēpj 25-50 reižu vairāk zelta kā jebkurš cits augs, kas ir radniecīgs šīm sugām.

 

Kopējais minerālvielu sastāvs aizvien ir atklāts zinātnieciskām debatēm. Lielākā daļa pētnieku, kas iesaistījušies ziedputekšņu izpētē, vienojās par faktu, ka 1-3% ziedputekšņu satur neidentificētus savienojumus un minerālvielu materiālus.

 

Nedrīkst nepieminēt, ka bišu maize ir tie paši ziedputekšņi, tikai fermentēti.Bišu maize tiek uzskatīta par daudz vērtīgāku, jo tā ir bioloģiski daudz aktīvāka par ziedutekšņiem un organismam vieglāk asimilējama.

 

[Avoti: Wolfe, D.(2009) Superfoods. Berkeley, California: North Atlantic Books, 342p.

http://daugmalesmedus.lv/produkcija/ziedputeksni/
http://www.vecmuiznieki.lv/ziedp.htm

http://www.medstore.lv/lv/Rutins-C-ar-kvercetinu-N60/]

 

Autors: Ance Anna Šternberga

Pārmaiņas dzīvesveidā prasa milzu pūles, enerģiju un piespiešanos, taču vairāk par visu es zinu, ka tas ir tā vērts.

3 komentāri:

 • Vai jums ir informācija par to, cik daudz ziedputekšņu dienā būtu ieteicams uzņemt? :)

 • 1-2 ēd.k. ir optimāls daudzums! :) Taču domāju, ka noteikti var arī vairāk!

 • Jau pasen valda uzskats, ka ziedputekšņi nedod tik pilnvērtīgu labumu kā piemēram bišu maize. Kāpēc? To izsmeļoši var izlasīt šeit http://www.medusmaize.lv/index.php/lv/biskopibas-produkcija/bisu-maize


Pievienot komentāru


Lūdzu autorizējieties, lai varētu pievienot komentāru:

DR FB