Ziedputekšņi- kas tie?


Bišu produkti tiek uzskatīti kā vieni no maģiskākajiem, apgarotākajiem produktiem uz zemes, kā arī tie ir vieni no vislabākajiem superfūdiem un koncentrētu uzturvielu resursiem. Ir ļoti ieteicams regulāri uzturā iekļaut augstas kvalitātes bišu produktus, jo tie var lieliski papildināt mūsu veselību un novērst dažādas kaites.

Ziedputekšņi- kas tie?
Foto: Katrīna Lipska

 

 

Ko izvēlēties?

Ir ļoti svarīgi lietot labas kvalitātes bišu produktus, no uzticamiem biškopjiem, kas savām bitītēm atstāj pašu gatavoto medu, nevis baro tās ar rafinētu cukuru un augstas fruktozes kukurūzas sīrupu(High Fructose Corn Syrup) kā to ļoti izplatīti dara Amerikā. Svarīgi ir arī tas, lai bišu lauki netiktu apsmidzināti ar pesticīdiem un citiem toksiskiem savienojumiem, kas var tālāk ietekmēt gan mūsu veselību, gan bišu un kopējo ekosistēmu.

 

Ziedputekšņu krāsa, forma, garša, lielums katram ir savs. Pēc šīm pazīmēm var pateikt, no kādiem augiem ziedputekšņi ir ievākti – apaļi tie ir baltajam āboliņam, ovāli – griķiem un burkāniem, trīsstūraini – liepām un avenēm, daudzstūraini pienenēm, tāpat arī krāsa – balti pelēcīgi ir avenēm, gaiši dzelteni – priedēm, zaļdzelteni – ābeļziediem, gaiši zaļi liepām, oranži - pienenēm, melni – tulpēm, magonēm, tumši sarkani – saldajiem ķiršiem. 

 

Kas tas ir un kā bitītes to sagādā?

Ziedputekšņi ir augstvērtīgs bioloģiski aktīvs dabas produkts, ko bites ievāc no augu ziedu putekšnīcām un izmanto savā uzturā kā olbaltumvielu un vitamīnu avotu. Ziedputekšņus bite vāc saulainā, siltā laikā dienas pirmajā pusē no visdažādākajiem dabā ziedošajiem augiem. 


Bites ievāc putekšņus, spēlējoties pa ziedu iekšpusi un pārnesot tos stropos uz savām kājām un spārniņiem. Putekšņu graudi ir izmērā mikroskopiski un bites ievāc miljoniem šo mikroskopisko graudu, sajaucot tos ar ziedu nektāru un izveidojot ziedputekšņu graudus. Biškopji ievāc ziedputekšņus no stropiem izmantojot cilpveida ieeju stropā, caur kuru bites izejot, nokrata savāktos putekšņus tam paredzētā traukā. Savāktie putekšņi sastāda apmēram 10-15% no kopējā putekšņu daudzuma, atstājot pietiekami daudz labuma arī pašam stopam.

 

Ziedputekšņi ir reproduktīvais materiāls augos. Tas ir veidots no cēlmetāliem un mikroelementiem, kas transportēti augšup pa augu, līdz sasnieguši auglīgo auga daļu- ziedu. Tie ir mikro un makroelementu pārpilni, sastāvot aptuveni no 60 dažādiem elementiem ieskaitot bāriju, boru, kalciju, varu, zeltu, jodu, dzelzi, magniju, mangānu, fosforu, kāliju, selēnu, silīciju, sulfuru, nātriju un cinku.

 

[Avoti: Wolfe, D.(2009) Superfoods. Berkeley, California: North Atlantic Books, 342p.

http://daugmalesmedus.lv/produkcija/ziedputeksni/
http://www.vecmuiznieki.lv/ziedp.htm

http://www.medstore.lv/lv/Rutins-C-ar-kvercetinu-N60/]

 

Autors: Ance Anna Šternberga

Pārmaiņas dzīvesveidā prasa milzu pūles, enerģiju un piespiešanos, taču vairāk par visu es zinu, ka tas ir tā vērts.Komentāru nav

Pievienot komentāru


Lūdzu autorizējieties, lai varētu pievienot komentāru:

DR FB