Slimība sākas gremošanas traktā (pirmā daļa)


Ģenētiskais faktors jeb iedzimtība sastāda tikai aptuveni vienu trešdaļu riska dzīves laikā attīstīt autoimūnu saslimšanu. Pārējie faktori, ir vide, uzturs, dzīvesveids, infekcijas (gan esošās, gan bijušās), emocionālie stāvokļi un citi ārpus gēnu faktori. Visas iepriekš minētās lietas ietekmē gan mūsu gēnus, gan pašsajūtu un veselību. Šo zinātni sauc par epiģenētiku- zinātne, kas pēta to, kā vides signāli atlasa, modificē un regulē gēnu darbību. Vienkāršā teikumā to varētu ietērpt pēc Dr. Francisa Kolinsa vārdiem "gēni pielādē ieroci, vides ietekme- izšauj!"

 

"Gēni nebūt nav akmenī iecirsts liktenis. Gēni mainās līdzi mūsu dzīvesveidam. Katras dienas izvēles ietekmēs, kādi gēni tiks padarīti aktīvi un kādi gēni paliks neatmodināti darbībai.

Domas, produkti, ko ēdam, ādas kopšanas līdzekļi, gaiss, ko elpojam – tas viss uzkrājas, viss tiek pieskaitīts, un viss summējas tajā atslēgā, kas ieslēdz vai izslēdz konkrētus gēnus. To sauc par Epiģenētiku. Tātad tie ir visi vides faktori (ar vidi saprotot arī cilvēka ķermeni), kas patiesībā ir vēl nozīmīgāki nekā paši gēni, ne velti vārds “Epi-genetics” tulkojumā no grieķu valodas nozīmē “virs, pāri, ap” gēniem esošs."

- Silvija Ābele, CURANTUR.lv "Kāpēc slimot ir labi. 1. Epiģenētika, Mikrobioms un 5 ceļi uz veselību"

 

Tieši tas, ko mēs ēdam, ko domājam, jūtam, cik daudz kustamies, kādiem vides faktoriem esam pakļauti ietekmēs konkrētu gēnu ieslēgšanos vai izslēgšanos. Tas ir zinātniski pierādīts fakts, tur šaubu nav. Vai Tu gribi savā ķermenī ieslēgt veselības gēnus? Tad ir pēdējais laiks rīkoties- maini uzturu, sāc kustēties, meditē, smejies un pavadi laiku pie dabas!

 

 

Slimība sākas gremošanas traktā


Visi tie, kuri reiz izbraukuši ievākt veselības zinības ārzemēs, zina, ka jaunais integratīvās jeb funkcionālās medicīnas vilnis fokusējas uz gremošanas sistēmu kā fundamentu jebkuras saslimšanas aizsākumam. Princips ir vienkāršs- ja gremošana strādā nevainojumi, arī Tava veselība būs nevainojama. Kāpēc tas tā ir? Mūsu ķermenis ir ārkārtīgi sarežģīts mehānisms, kas strādā ļoti pedantiski, pat vissmalkākās novirzes no līdzsvara var ietekmēt neskaitāmas tā funkcijas. Mazliet novienkāršojot šos mehānismus paskatīsimies, kā gremošanas trakts ietekmē mūsu veselību.

 

 

Zarnu mikroflora - pamatu pamats veselībai jeb mūsu otrās smadzenes

Kā Tu jūties, kad dzirdi, ka esi 10% Tu pats un 90% baktērijas? Diezgan spokaini, ja sākam analizēt, ka mūsu kauli, mati, āda, orgāni ir tikai 10% no visa ķermeņa.. ka lielais vairums šūnu mūsu ķermenī patiesībā ir baktērijas, nevis mēs paši. Un tā nav sakritība, ka esam staigājošs baktēriju patvērums, patiesībā tā ir kārtējā simbiotiskā dabas gudrība, kad mikroorganismi mijiedarbojas ar vidi (šajā kontekstā mūsu organismu) un rada abpusēji izdevīgu darījumu. Katru dienu mēs sev līdzi nēsājam pāris kilogramu baktēriju, taču 

visbūtiskākais ir labvēlīgo un nelabvēlīgo baktēriju attiecība un šo baktēriju kopaina jeb mikrobioma.

 

Šie 90% baktēriju ir atbildīgi par mūsu veselību. Mēs aizvien zinām pavisam maz par to, cik ārkārtīgi būtiska ir zarnu trakta mikroflora, katrs jauns pētījums atklāj ko iepriekš nedzirdētu, taču viens ir skaidrs, bez optimāla labvēlīgo baktēriju līdzsvara organismā mēs nespējam funkcionēt normāli, mūsu imunitāte nespēj darīt savu darbu pienācīgi un rodas saslimšanas.

 

Neizplūstot garās runās par to, cik nozīmīgi ir uzturēt zarnu (un ne tikai) mikrofloru kārtībā, lai uzturētu labu un stipru veselību, apskatīsim galvenās (zināmās) funkcijas, kuras veic optimāla (vesela) mikrobioma mūsu organismā. (Vēl par šīm brīnumbaktērijām lasi šajā rakstā!)

  • Sintezē un palīdz sadalīt vitamīnus/uzturvielas, kā arī palīdz tām uzsūkties;
  • Pasargā organismu no nevēlamām infekcijām, nelabvēlīgo baktēriju invāzijām (piemēram, kandidozi) un vīrusiem;
  • Attīsta imunitāti, nobriedina imunitātes šūnas, uztur tās veselas un optimāli funkcionējošas- vai zināji, ka vismaz 70-80% imunitātes atrodas mūsu gremošanas traktā?
  • palīdz attīstīties veselai imūnsistēmai jaundzimušajiem- pastāv uzskats, ka visas turpmākās dzīves laikā imunitātes darbība galvenokārt balstās uz labvēlīgo baktēriju kopienām, kuras zīdaiņa vecumā (apmēram līdz 3 gadu vecumam) atbild par mazuļa imūnsistēmas attīstību (tāpēc dabīgās dzemdības ir ārkārtīgi būtiskas!)

"Mazulis sievietes dzemdē, tātad sterilā vidē, attīstās 9 mēnešus. Taču viņš dodas pretim dzīvei caur dzemdību ceļiem un tādā veidā saņem savu pirmo mikroorganismu devu, kas ir imunitātes sēkla viņa veselībai uz visu dzīvi. Tieši dzemdību laikā mazulis, uzņemot sevī labās baktērijas,  saņem spēju izdzīvot šajā pasaulē. Tālāk mazuļa imunitātes attīstība pirmajos 3 dzīves gados ietekmēs visu viņa turpmāko dzīvi un veselību. Antibiotikas, ja lietotas tik agrīnā vecumā, kad imunitāte tikai veidojas, izmainīs zarnās dzīvojošās baktērijas un noteiks bērna reakciju uz vides faktoriem – piemēram,  var novest līdz astmai un ekzēmai dzīves garumā." 

- Silvija Ābele, CURANTUR.lv "Kāpēc slimot ir labi. 1. Epiģenētika, Mikrobioms un 5 ceļi uz veselību"

 

  • Ražo neirotransmiterus jeb neiromediatorus (ķīmiskas vielas, kas ļauj nervu šūnām savstarpēji sazināties), tajā skaitā apmēram 90-95% serotonīna jeb laimes hormona tiek saražots tieši pateicoties veselai mikrobiomai. Neiromediatori atbild par garastāvokli un uzvedības bioķīmisko pusi, tāpēc zarnu trakta veselībai ir būtiska loma garastāvokļa un uzvedības veidošanā.
Nav brīnums, kāpēc nevesels zarnu trakts, aizcietējumi un citas gremošanas trakta problēmas var izraisīt ne vien sliktu garastāvokli, bet arī reālu depresiju, jo tas ir nekas vairāk kā bioķīmisks process ķermenī. Atveseļojot gremošanas traktu un normalizējot zarnu mikrofloru ir ļoti iespējams atbrīvoties no depresijas un uzvedības traucējumiem (Par tiem vairāk lasi Curantur.lv)
 
  • Tām ir pretiekaisuma īpašības- jā, šīs baktērijas būtībā ir visspēcīgākais pretiekaisuma līdzeklis, kuru varam sev nodrošināt!
  • Piemīt anti-aptaukošanās īpašības - termins, šķiet, gan ir manis izdomāts, taču žurku pētījumos tiek vērota saistība starp mikrobiomas veselību un aptaukošanos. Ievietojot dūšīgo žurku zarnu trakta mikrobus tievās un veselīgās žurkās, tās sāka aptaukoties. Tāpēc ir svarīgi turēt kārtībā vēderu, lai nerastos šādas problēmas.
  • Veicina normālu vēdera izeju un toksīnu izvadi - gana būtiski, jo autointoksikācija (toksīnu atkārtota uzsūkšanās asinsritē caur zarnu trakta sieniņām, aizcietējumu un nepietiekamu resno zarnu funkciju dēļ) palielina risku attīstīt dažādas saslimšanas
  • Uztur veselas zarnu trakta sieniņas un novērš zarnu caurlaidības risku (vairāk lasi šeit!)
  • Un vēl un vēl!

 

Nepietiekams uzturs, rafinētu produktu, miltu izstrādājumu, junk food lietošana uzturā, pārmērīgs alkohola patēriņš, bezmiegs, stress - viss samazina labvēlīgo baktēriju īpatsvaru organismā, radot disbakteriozi, kandidozi un potenciāli izraisot jebkuru saslimšanu, ieskaitot autoimunitāti.

 

Lasi raksta turpinājumu šeit!

 

[Avoti: 

Ballantyne, S. (2013). The Paleo Approach: Reverse Autoimmune Disease and Heal Your Body. Las Vegas, USA: Victory Belt Publishing Inc.

Bland, J.S., Costarella, L., Levin, B., et al. (2006). Clinical Nutrition: A Functional Approach, 2nd edn. Washingthon, USA: The Institute For Functional Medicine

Murray, M.T., Pizzarno, J. (1998). Encyclopedia of natural medicine, 2nd Revised edn. USA: Prima Health, A Division of Prima Publishing.

Sarris, J., Wardle, J. (2014). Clinical Naturopathy 2e: An evidence-based quide to practice. Chatswood, AU: Elsevier.

http://www.actionbioscience.org/genomics/the_human_microbiome.html

http://www.mdheal.org/leakygut.htm

http://chriskresser.com/pioneering-researcher-alessio-fasano-m-d-on-gluten-autoimmunity-leaky-gut/

http://www.thepaleomom.com/autoimmunity/the-autoimmune-protocol]

 

 

Autors: Ance Anna Šternberga

Iemīlies rūpes par sevi! Iemīlies sevī!

1 komentārs:

  • Pilnībā pievienojos, tā tas arī ir, vienīgā problēma, ar ko ikdienas praksē saskaros, ka cilvēkiem ir grūti to aptvert, saprast, pieņemt un attiecināt uz sevi, jo viņiem liekas, ka ar zarnām jau man viss ir kārtībā... ;)


Pievienot komentāru


Lūdzu autorizējieties, lai varētu pievienot komentāru:

DR FB