Eko kosmētika - lietas, kas Tev jāzina!


Uzsākot taciņu pa veselīgu dzīvesveidu daudziem sanāk aizrauties ne tikai ar sportu un veselīgu ēšanu, bet ar dažādām papildinošām lietām, kā piemēram, eko kosmētiku un ķermeņa kopšanas līdzekļiem. Šajā rakstā parunāsim vairāk par to.

Ticu, ka daudzi apzinās, ka ikdienā lietojam tik daudz nevajadzīgas ķīmijas, kas ne vien nenes nekādu labumu, bet visbiežāk arī ļoti kaitē mūsu veselībai. Bet vai visiem ir laiks pētīt produktu saturus, meklēt un studēt dažādos savienojumu nosaukumus uz ķermeņa losjoniem, lai pārliecinātos, ka tie neradīs liekas problēmas veselībai? Domāju, ka nē! Arī es pati, vairāk aizraujoties ar uzturu un sportu, aizvien neesmu iedziļinājusies, kā atsevišķas kaitvielas kosmētikā ietekmē mūsu veselību, tāpēc par to citreiz.

 

Šajā rakstā iepazīsimies ar dažādiem Eko sertifikātiem, kas palīdzēs izvēlēties drošākos produktus savam ķermenim, lai mēs savā ikdienā lieki netērētu laiku pie tā, kas nav mūsu kaislība un interešu zona. Došu vairākus piemērus kosmētisko līdzekļu un ķermeņu kopšanas zīmoliem, kas, manuprāt, ir ļoti uzticami un kvalitatīvi- kaut ne visi ir sertificēti, tāpat arī vietas, kur tos iegādāties. Vēl apskatīsim kā neuzķerties uz "Eko", "Natural", "100% organic", "100% dabīgs" produktiem, un kā atšķirt patiesību produktu sastāvā no slēptiem meliem. 

 

Kopt no iekšas

 

 

Vēlos sākt šo rakstu ar aicinājumu kopumā neaizrauties ar kosmētiku, kopšanas līdzekļiem, intīmo zonu ziepēm un citiem produktiem, bet vairāk likt uzsvaru uz organisma iekšējās vides sakārtošanu caur uzturu, fiziskām aktivitātēm un stresa menedžmentu. Sausai ādai visbiežāk līdz optimāls ūdens patēriņš, Omega-3 taukskābes un citi veselīgie tauki uzturā, kā arī pārtikas produktu nepanesību atrisināšana; reproduktīvo orgānu niezei der apdomāt saldumu patēriņu ikdienā un atrisināt zarnu disbakteriozi, tāpat arī novērst ikdienas stresu vai izveidot pret to toleranci; matu veselībai ir ļoti svarīgi uzturā ieviest daudz minerālvielu, sākotnēji tas var būt caur uztura piedevām, taču, lai to optimāli uzturētu, nepieciešams sabalansēts uzturs. Šādā garā varētu turpināt ilgi, taču mans mesidžs, šķiet, Jums ir skaidrs! :)

 

Ko nozīmē sertifikācija?

 

Katram sertifikātam ir savas nianses un prasības attiecībā pret produktu un tā kvalitātes normām, taču ir vairāki pieturpunkti, kuros vienojas visas kvalitātes zīmes. Un tie ir:

 • produkts nedrīkst būt testēts uz dzīvniekiem;
 • nedrīkst saturēt silikonu, parafīnu un citus naftas produktus, izejvielas no dzīvniekiem (izņemot gadījumus, kad tie nāk no dzīviem dzīvniekiem- piens, medus, u.c.);
 • nedrīkst saturēt ĢMO un izejvielas, kas ir apstrādātas ar radiāciju;
 • nedrīkst saturēt sintētiskas smaržvielas, krāsvielas un citus sintētiskus ķīmiskus savienojumus;
 • izejvielām jābūt pārstrādātām izmantojot videi un veselībai drošas tehnoloģijas;
 • jābūt atkārtoti pārstrādājamam iepakojumam.

 

Eko sertifikāti - ko meklēt uz iepakojuma?

 

Šis saraksts nav pilnīgs (nav pievienota ASV sertifikācija- USDA Organic, u.c.), taču šie ir vieni no populārākajiem un uzticamākajiem simboliem, ko meklētu uz produktu iepakojumiem.

 

EcoCert Organic cosmetic - ne mazāk kā 95% augu valsts izcelsmes sastāvdaļām formulā un ne mazāk kā 10% no gala produkta (pēc svara) jābūt bioloģiski sertificētiem.  Papildus jau minētajam, nedrīkst saturēt parabēnus, fenoksetanolu (phenoxyethanol), polietelīna glikolu (PEG).

 

EcoCert Natural cosmetic -  ne mazāk kā 50% augu valsts izcelsmes sastāvdaļām formulā un ne mazāk kā 5% no gala produkta (pēc svara) jābūt bioloģiski sertificētiem.  

 

CosmeBIO - minimums 95% sastāvdaļu jābūt dabīgas izcelsmes, atlikušie 5% var būt sastāvdaļas no ļoti ierobežota un kontrolēta saraksta (piemēram, salicilskābe un benzoskābe). Ne mazāk kā 5% no gala produkta jābūt bioloģiski sertificētiem. Produkti tiek testēti divas reizes gadā.

 

ICEA – šis sertifikāts ir Itāļu ražojums, kas patiesībā ir ekvivalents eiropas EcoCert vai CosmeBio. Piedāvā ļoti striktus noteikumus, kur ORGANIC sertifikācijai ne mazāk kā 95% sastāvdaļu jābūt bioloģiskas izcelsmes un pārstrādātas izmantojot vienkāršas fizikālas metodes (ne ķīmiskas un abrazīvas), un ne mazāk kā 20% no kopējā produkta svara, bet NATURAL sertifikācijai ne vairāk kā 2% produkta drīkst saturēt sintētiskus savienojumus.

 

Soil Association – sertificē vairākas sfēras, piemēram, pārtikas, tekstila, kā arī kosmētiku, kur tiek piemēroti COSMOS kritēriji (skat. zemāk).

 

 

BDIH - šis sertifikāts šķiet ir vispretrunīgākais un "vaļīgākais". Kaut arī EcoCert mājaslapā var atrast apstiprinājumu tam, ka BDIH ir pieņēmis EcoCert pamatprincipus, tam nav noteikts minimālais bioloģiskās sertifikācijas procents sastāvdaļās, taču olīveļļai, sojas un saulespuķu eļļām, kliņģerītēm un citiem atsevišķiem produktiem ir jābūt no bioloģiskām saimniecībām (ar atļauto un aizliegto sastāvdaļu sarakstu var iepazīties šeit). Dažādi (dabīgiem identiski) konservanti var tikt izmantoti šajos produktos.

 

COSMOS (COSMetic Organic Standard) - privāts standartu segments Eiropā, kas tika izveidots apvienojot 5 dalībvienību- BDIH (Vācija), CosmeBio (Francija), EcoCert Greenlife SAS (Francija), ICEA (Itālija), Soil Association (Lielbritānija)- pamatprasības attiecībā uz dabīgo kosmētiku. Šis sertifikāts tika izveidots galvenokārt balstoties uz EcoCert prasībām. Tas ietver:

 1. Ne mazāk kā 95% pārstrādāto agro-sastāvdaļu jābūt bioloģiski sertificētām, tāpat ir atsevišķs saraksts, kādām izejvielām ir obligāti jābūt bioloģiskām.
 2. Ķīmiski pārstrādātām sastāvdaļām jābūt saskaņā ar "Green Chemistry" principiem (respektīvi, videi un veselībai draudzīga pārstrāde).
 3. Ūdens kvalitāte produktos ir vitāli svarīga.
 4. "Citas sastāvdaļas" ir ļoti ierobežota kategorija, ar ko var iepazīties plašāk COSMOS mājaslapā uzņēmumiem.

NaTrue – produktos atļauts izmantot septiņu veidu konservantus, kas ir līdzīgi dabīgajiem konservantiem, tomēr, atšķirībā no EcoCert un COSMOS, to daudzums produktā nav ierobežots. Pastāv 3 sertifikācijas līmeņi:

 1. Bioloģiskai kosmētikai – ne mazāk kā 95%  pārstrādāto agro-sastāvdaļu jābūt bioloģiski audzētām.
 2. Kosmētikai ar bioloģiskām sastāvdaļām – vismaz 70% pārstrādāto agro-sastāvdaļu jābūt bioloģiski audzētām.
 3. Dabīga kosmētika – sastāvdaļām jābūt dabīgām, bet produktam nav obligāti jāsatur bioloģiskas sastāvdaļas

 

 

Eko/BIO Sertificētie zīmoli

 

 

Šādu sertificētu zīmolu un produktu ir ļoti daudz, taču šeit esmu uzskaitījusi tos, no kuriem pati esmu ko mēģinājusi, vai vismaz pētījusi internetā, ar interesi kādreiz izmēģināt.

 

Latviešu zīmoli- Madara, Kivvi (diemžēl nesen uzzināju, ka uzņēmumu pārpircis Grindex, cerams, ka tas nemainīs produktu kvalitāti!), Mossa, Dabba, tāpat arī Dzintars ir izstrādāta EcoCert produktu līnija.

 

Ārzemju zīmoli- Annemaria Borlind, Bioturm, Bio Seasons, Coslys, Dr.Hauschka, Farfalla, Florame, John Masters Organics, Lavera, Logona, Sante, Urtekram, Weleda

 

 

Nesertificētie zīmoli

 

 

Lai iegādātos kādu no iepriekš minētajiem sertifikātiem, uzņēmumam jāatvadās no paprāva daudzuma tūkstošiem tādēļ dažas kompānijas izvēlas šo naudu investēt savu produktu attīstībā un inovāciju izpētē, nodrošinot patērētājam produktus par pieejamāku cenu, taču nemaz ne par sliktāku kvalitāti. Šie uzņēmumi aizvien izvēlas pārsvarā bioloģiskas izejvielas, un izvairās no bīstamām un veselībai kaitīgām sastāvdaļām, taču aizvien satur vielas, kas nevar tikt sertificētas, vai to daudzums pārsniedz 5%.

 

Šie (ārzemju) uzņēmumi ir Dr.Organic (šeit ir uzņēmuma solījums par produktiem), Bella pierre (minerālā kosmētika, kas nesatur parabēnus), Faith in nature (dabīgas un bioloģiskas izejvielas, taču nav nepieciešamo sertikātu, lai būtu Eko), Dr.Bronner’s magic soap (sertificēts Amerikā), Jasōn (šeit paskaidrots, ko nesatur šī zīmola produkti).

 

Latvijas uzņēmumi - Livonias, Anna Liepa, Ekoell, Norden, Graenn ziedūdeņi, Afrodīte, Beāte, Kiro, Gusto.

 

 

Kur iegādāties eko kosmētiku?

 

Mums Latvijā ir paveicies ar eko kosmētikas un sadzīves līdzekļu klāstu un to pieejamību. Veikali, kuros, manuprāt, ir visdrošāk iegādāties šos produktus ir "Lavandas" un "Biotēka". Gribētu teikt, ka šie ir veikali, kur teju jebkurš ķermeņa vai mājas kopšanas līdzeklis ir drošs lietošanai, un tos var iegādāties īpaši nepētot sastāvus un nemeklējot pēc sertifikātiem. Tā kā neesmu izpētījusi šo veikalu klāstus līdz sīkumam, nevaru apgalvot, ka tā tas ir 100%, taču par 95% esmu pilnībā pārliecināta.

 

Veikals "Lavandas" piedāvā Bioturm, Annemarie Borlind, Faith in nature, Weleda, Dr. Organic, Lavera, Sante zīmolu kosmētiku plašā sortimentā, tāpat arī mūsu latviešu Madara, Dabba, Graenn u.c.

 

Veikals "Biotēka" piedāvā Urtekram, Coslys, Florame, Logona, Farfalla, John Masters Organics, Bio Seasons, Dr.Bronner's magic soap, un citu zīmolu kosmētiku.

 

Tāpat arī citi eko un dabīgo preču veikaliņi piedāvā gan šo, gan citu zīmolu dabīgos produktus, tādi ir UNCE eko, Herbals.lv, iDille, organicshop.lv, igreen.lv, u.c.

 

Ļoti vēlos arī uzsvērt manā redzeslokā jaunatklāto skaistumkopšanas salonu "Verdant eco SPA", kur procedūrās tiek izmantoti iepriekš minētie eko sertifikātu zīmoli, kā arī ir iespēja tos uz vietas iegādāties, taču vēl jaukāk- salons izgatavo pats savu eko kosmētiku, izmantojot dabīgus un tīrus izejmateriālus un pagatavojot tos pēc individuālas vajadzības klientam pirms procedūras.

 

 

Kā nepiemānīt sevi jeb aizmirstam par maldus tekstiem!

 

Jāatceras, ka ražotājs darīs visu, lai aizvestu produktu līdz Tavai dušas kabīnei, un, ja tas nozīmē melot, vai drīzāk "apslēpt" patiesību, viņš to darīs. Vai esi bieži uzķēries uz produktu, kas sola 100% bioloģisku izcelsmi, bet kad pēc kāda laika mājās nejauši uzmet aci patiesībai, ieraugi, ka tā viena īpašā sastāvdaļa ir bioloģiska, un nudien pat 100% bioloģiska, taču viss pārējais sastāv no parabēniem, naftas blakusproduktiem un citām kaitvielām. Ražotājs nav melojis, taču maldinājis gan, tāpēc iesaku izvairīties no šādiem izteikumiem: 

 • 100% dabīgs
 • Bio, Eko, Natural, Organic – bez attiecīgās sertifikācijas
 • produktu nosaukumi, zīmolu nosaukumi, kas ietver sevī šos vārdus, BioAloe, Organicalix, Ekoderm (šie nosaukumi ir izdomāti, lai neminētu konkrētus zīmolus)

Tā vietā iesaku paļauties tikai uz sertifikāciju, ko apskatījām iepriekš.

 

 

Piezīme vīriešiem

 

Nereti vīrieši neseko līdzi ķermeņa kopšanas produktu sastāvam, un viņiem ir vairāk vai mazāk vienaldzīgs fakts, ka skūšanās želeja satur vairāk kaitīgu savienojumu kā vannas istabas dezinfekcijas līdzeklis. Taču iespējams, vīrieši šos produktus izmanto pat daudz biežāk nekā dāmas- ikdienišķie dezodoranti, skūšanās līdzekļi (pirms/pēc), dušas želejas un arī smaržas! Ir ļoti svarīgi, ka arī mūsu kungi saprot postu, ko var nodarīt nekvalitatīva ķermeņa kopšanas kosmētika, tāpēc padalieties šajā informācijā arī ar viņiem!

 

 

Manis iecienīti produkti un zīmoli

 

Ar prieku lietoju zobupastas no Weleda (Sāls zobupasta un augu gēls), Lavandas un ģerāniju Faith in nature šampūnu un kondicionieri, kuri matus padara patiešām ļoti spīdīgus un mīkstus! Dr.Bronner's magic soap mandeļu un lavandas dušas želejas ir ļoti aromātiskas un to sastāvs ir gaužām primitīvs- bez liekā. Lavera acu laineris, vaigu sārtums un Dr.Hauschka skropstu tuša šobrīd man ir ļoti topā, jo līdz šim biju lietojusi sintētiskās versijas šiem produktiem, kas diezgan kairināja acis un ādu. Coslys ir jaunatklājums, ar ko nolēmu iepazīties pēc Verdant Eco SPA vecākās kosmetoloģes ieteikuma; Coslys savos produktos izmanto foršas inovācijas- organiskos, micelāros ziedūdeņus, ziedu keratīnu u.c.

 

Savukārt vīriešu frontē cieņā ir visa Annemarie Borling skūšanās un pēc skūšanās sērija, Lavera sejas mazgājamais līdzeklis un dezodorants, Weleda pēc skūšanās toniks un Faith in nature Ciedru dušas želeja un šampūns. Starp citu, Lavandas.lv esot iecienīts veikals tieši vīriešiem, tas nozīmē, ka aizvien vairāk kungu sāk piedomāt pie tā, ar ko kopt savu ķermeni! :)

 

 

 

TopiVesels.lv

Ar atbildību pret sevi, dabu un veselību!

 

Autors: Ance Anna Šternberga

Pārmaiņas dzīvesveidā prasa milzu pūles, enerģiju un piespiešanos, taču vairāk par visu es zinu, ka tas ir tā vērts.

2 komentāri:

 • Loti labs raksts! Vai Tev ir pieredze ar matu krasam? Varbut ir kadi ieteikumi, kuri zimoli piedava eco Un labas kvalitates matu krasas? :)

 • Pati matus krāsoju tumšus, gandrīz melnus, tāpēc man ir tas prieks teikt, ka esmu atradusi sev matu krāsu, kas ir pilnīgi dabīga un atveseļo galvas ādu un matu saknes- http://www.topivesels.lv/lv/topi-vesels-iesaka/produkti/kermenim-un-labsajutai/indian-henna-matu-krasa-kas-arste-novardzinatos-matus-un-to-saknes/222/

  Par citām man grūti teikt, šķiet, ka ir labāki un sliktāki sastāvi, bet vai ir matu krāsa bez ķimikālijas.. nezināšu gan!


Pievienot komentāru


Lūdzu autorizējieties, lai varētu pievienot komentāru:

DR FB