Ditas Lases komentārs par bērniem un veģetāru uzturu


Dita Lase ir veģetāriete jau vairāk kā 15 gadus, viņa pasniedz kulinārijas kursus, raksta veģetārās receptes žurnālā „Dienas Ēdieni”. Dita Lase ir autore 2010.gadā izdotajai grāmatai „Latvijas veģetārieša rokasgrāmata” un ir radītāja Latvijā pirmajai veģetārā uztura skolai „Vegus”. Lai kliedētu vecāku bažas par veģetāru uzturu bērniem, Dita lase dalās savās pārdomās.

Ditas Lases komentārs par bērniem un veģetāru uzturu
Foto: kasjauns.lv

„Arī es esmu pilnīgi pārliecināta, ka iespējams izaudzināt bērnu, barojot to veģetāri/vegāni. Mana pārliecība balstās  pieredzē, pazīstot ne vienu vien ģimeni, kas sekmīgi to dara (vai ir jau izdarījuši - "bērni" ir jau pieauguši), un šie bērni necieš nedz no garīgas, nedz fiziskas atpalicības, bet gluži pretēji - nereti "iekabina" vairumam visēdāju bērnu. Patiesi - vienīgais nosacījums ir, lai vecāki saprot, kam jābūt pilnvērtīgā bērna-veģetārieša ēdienkartē un to spēj bērnam nodrošināt. 


Ārsti bieži ceļ pretenzijas, ja uzņemsieties audzināt bērnu veģetārieti. Un ne tikai ārsti - tas vienmēr būs sociāls jautājums vairāk, kā uztura jautājums: katram būs viedoklis, un savējais visur būs jāaizstāv, uz to jābūt gataviem.

 

Mans ieteikums vecākiem - apsēdieties, un izpētiet, cik kuru uzturvielu (visbiežākais uztraukumu iemesls ir neaizstājamās aminoskābes, omega taukskābes, dzelzs, kalcijs, D vitamīns, B12) kuri produkti satur: tad būs pašiem zinātnes atziņās balstīta pārliecība, ka visas nepieciešamās uzturvielas ir iespējams nodrošināt, nevis vienkārši "a Dita Lase teica, ka veģetāriešu bērni nav debili...". Un, kad ir racionāla pārliecība, emocionālā slodze mazinās.


Un ir vēl kas, kas mani nebeidz pārsteigt: manā pieredzē vienīgais jautājums, ko ārsti man uzdod, ir - vai bērns ēd gaļu? "Ēd." Viss, vairāk neviena jautājuma. Nedz par to, kādas kvalitātes gaļu (tiešām gaļu, vai arī tikai cīsiņus un pelmeņus), nedz par to, vai bērns ikdienā ēd arī dārzeņus, nedz par to, cik saldumu bērns ēd, vai nedzer limonādes, nekas vairāk nav svarīgs. It kā tad, ja ēd gaļu, viss ar sabalansētu uzturu būtu atrisināts... ”

 

Autors: Ance Anna Šternberga

Iemīlies rūpes par sevi! Iemīlies sevī!

2 komentāri:

  • http://nutritiondata.self.com/tools/nutrient-search
    lieliski var redzēt produktu uzturvērtību!

  • Paldies, šodien pasniedzēja tieši deva šo adresi par piemēru!


Pievienot komentāru


Lūdzu autorizējieties, lai varētu pievienot komentāru:

DR FB