Ingvera sakne
Nav nekāds jaunums, ka karsts ingvera saknes dzēriens palīdz atvieglot kakla sāpes un uzlabo pašsajūtu, kad esam saķēruši kādu ziemas bacili, vai jūtam, ka kas tāds drīz varētu mums uzglūnēt. Bet kas tad slēpjas šajā sildošajā ziemas dzērienā?
„Bez pareiza uztura, zāles ir bezspēcīgas,
Ar pareizu uzturu, zāles ir nevajadzīgas!” – Ajūrvēdas sakāmvārds.
Ingvers (Zingiber officinale) ir ingveraugu dzimtas augs (šajā dzimtā ietilpst arī kurkuma un kardamons), kam Tradicionālajā Ķīnas medicīnā (TĶM) piedēvēts nosaukums “100 toksīnu izvadītājs”. Tas skaidrojams ar ingvera asi sīvo* (izvada gļotu ekscesu), karminatīvo* (samazina gāzes zarnu traktā) un sviedrējošo* dabu.
Ingvera saknes nozīme kulinārijā un dziedniecībā
- Nejūties izsalcis, gremošana ir gausa un vēderā diskomforts? Ingvers var palīdzēt uzkurināt apetīti un gremošanas sulu sekrēciju! Tā sastāvā esošās ēteriskās eļļas un enerģētiski sildošā iedarbība var ievērojami palīdzēt uzlabot gremošanas darbību, novēršot vēdera pūšanos, smaguma sajūtu, atbrīvo un relaksē zarnu muskulatūru, šādā veidā atbrīvojot zarnu traktu no krampjainajām spazmām. Ingvers uzlabo kuņģa un aizkuņģa dziedzera darbību un veicina optimālu kuņģa skābes daudzuma rašanos, kas ir viens no būtiskākajiem labas gremošanas priekšnoteikumiem. Svarīgi ir zināt, ka ingvers līdzsvaro kuņģa skābes daudzumu, nevis to vienkārši pastiprina.
- Ingvera sakne uzlabo uzturvielu absorbciju organismā, ko izmanto daudzas uztura bagātinātāju ražotnes, gatavojot augu maisījumu formulējumus. Jau izsenis ingvera sakne izmantota gan kulinārijā, lai maltītes uzturvielas veiksmīgāk asimilētos organismā, gan arī dažādos augu preparātos, lai pastiprinātu un paātrinātu augu ietekmi uz organismu. Ingveram piemīt arī asins cirkulāciju veicinoša iedarbība, kas arī uzlabo uzturvielu transportu organismā.
- Neskaitāmi pētījumi ir pierādījuši ingvera potenci cīņā ar sliktu dūšu, vemšanu, jūras slimību un reiboņiem. Ingvera lietošana grūtniecības laikā ievērojami mazina rīta nelabumu pat tām sievietēm, kuru nelabuma viļņi reizēm noved pat līdz hospitalizēšanai. Taču ingvers spēj novērst arī radušos nelabumu produktu saindēšanās dēļ un diskomfortu gremošanas traktā, tā skaidro TĶM ārsts un dziednieks Zhong Zhong Lin (ārsta recepti skatīt zemāk).
- Ingveram piemīt ļoti spēcīgas pretiekaisuma īpašības, kas ievērojami mazina gan akūtas problēmas ar iesnām un klepu, gan palīdz hronisku iekaisumu gadījumos kā artrīts, reimatoīdais artrīts, astma, akne, celiakija, u.c. Ingvers atvieglo simptomus, iekaisuma procesus un atvieglo sāpes. Šo īpašību nodrošina ingverā esošā aktīvā viela- ingverols (es jau biju gatava saukt to par džindžerolu, tiešā tulkojumā no angļu valodas), kam piemīt pretiekaisuma iedarbība. Šī aktīvā viela bloķē ciklooksigenāzes un lipooksigenāzes, būtībā izmantojot tos pašus metaboliskos ceļus, ko pretsāpju medikamenti, lai novērstu sāpes un iekaisumus.
- Ingvera sakne "tīra" mikrocirkulācijas kanālus visā ķermenī, tostarp deguna blakusdobumus, kas rudeņos tik ļoti mīl iekaist un radīt „galva kā spainis” sajūtu. Tas skaidrojams ar ingvera ekspektorācijas* jeb atkrēpošanas ietekmi, kas palīdz atbrīvoties no gļotām, krēpām, atvieglo elpošanu, klepu un iekaisumu elpceļos.
- Ingvera sakne stiprina imunitāti. Ēteriskās eļļas un aktīvās vielas palīdz atbrīvoties no dažādiem patogēniem, kas potenciāli var izraisīt iekaisumus mutes dobumā un sliktu elpu, gremošanas trakta problēmas- pūšanos, sāpes, diskomfortu, elpceļu iekaisumus, u.c. Ingverā esošie antioksidanti un antibakteriālā iedarbība arī palīdz uzglabāt produktus ilgāk svaigus un neļauj tiem saskābt un bojāties. Vēl viens no iemesliem, kāpēc Āzijas siltajā klimatā ingvers kulinārijā ir ļoti iecienīts.
- Ingvers palīdz regulēt menstruālo ciklu, kā arī atvieglo sāpes. Palīdz uzturēt veselu reproduktīvo sistēmu, uzlabojot asins cirkulāciju un mazinot spazmas. Ingvers tiek izmantots arī endometriozes gadījumos sāpju un spazmu mazināšanai, kā arī kā pretiekaisuma līdzeklis.
- Tā kā ingveram piemīt sviedrējoša iedarbība, tas var būt lielisks palīgs drudža un saaukstēšanās gadījumos, palīdzot organismam izsvīst "nelabo". Svarīgi ir atcerēties, ka organismā visas reakcijas, tajā starpā arī imūnsistēmas aktivitāte, augstākā temperatūrā darbojas daudz ātrāk, tāpēc tas ir tik svarīgi necīnīties pret mēreni paaugstinātu temperatūru. Temperatūra palīdz ātrāk tik vaļā no vīrusiem un saķertajām iesnām, tāpēc daudz efektīvāka atveseļošanās būtu izsildoties.
- Daži pētījumi norāda uz ingvera ekstraktu un atsevišķu komponentu potenciālo pretvēža iedarbību, taču šādam apgalvojumam ir nepieciešami vairāk pierādījumu.
Iegādājoties ingvera sakni ir būtiski pievērst uzmanību, lai tā būtu svaiga, nevis apkaltusi, stingra un bez bojājumiem, vai pelējumiem. Sabojājies ingvers būs rūgts un nepatīkams un to nav ieteicams lietot uzturā.
Var iegādāties arī ingvera pulveri, tomēr vienmēr pārliecinies, vai garšviela ir bioloģiski audzēta un pārstrādāta maksimāli saglabājot tās vērtīgās īpašības. Uzticami zīmoli ir Manasgarsas.lv, Cosmoveda, Sonnentor, Organic India.
Padoms cīņā pret saaukstēšanos:
Kad jūti pirmās saaukstēšanās pazīmes, vai arī vēlies nodarboties ar profilaksi, nomizotu ingvera gabaliņu liec mutē un nosūkā kā ledeni, līdz stiprā ingvera garša pazudusi. Tas nozīmē, ka ingverā esošās aktīvās vielas ir iedarbojušās. Tad šo pašu gabaliņu pārkož uz pusēm un turpina izsūkt aktīvās antibakteriālās ēteriskās eļļas!
Ārsta Zhong Zhong Lin recepte:
- 0,5l ūdens
- 15g ingvera, sakapāts gabaliņos
- 5g kumelīšu
- 2 šķēles bioloģiskā citrona
- 5-10g medus
Ūdenī liek ingveru, kumelītes un citronu un vāra uz lēnas uguns 30 minūtes. Atdzesē līdz stropa temperatūrai, kurā drīkst likt medu (patīkami silts, nedaudz vairāk par ķermeņa temperatūru), pievieno to un dzer 1l šādu dzērienu dienā. Īpaši piemērots aknu veselībai, taču palīdz risināt arī saaukstēšanos (vīruss, kondicionēts gaiss, u.c.), aizliktu degunu. Ja nepieciešams svīšanas efekts (drudzis, vīrusi, galvas sāpes), tad lieto ingveru bez mizas, ja svīšana nav nepieciešama- tad mizu atstāj.
Padoms tiem, kas sirgst ar locītavu sāpēm:
½ glāzes sagriezta ingvera sakni pievieno karstai (pēc paša vēlēšanās) vannai un vannojas apmēram 15-20min. Šāda vanna liks svīst arī laiku pēc izkāpšanas no tās, tāpēc nodrošināšanās ar papildus ūdens pudeli un biezu halātu var būt noderīga.
Ingvera vannas palīdz arī saaukstēšanās gadījumā, tomēr ir jābūt uzmanīgam, lai neizsauktu paasinājumu, jo paaugstināta temperatūra var saasināt organisma reakciju uz iemājojušo bacili!
Ingvers pret nelabumu:
Gremošanas problēmām un tādām problēmām kā vēdera pūšanās, vēdera sāpes, vārgums, elpošanas problēmas un citām TĶM aukstuma pataloģijām- aukstām rokām un kājām, drebuļiem, salšanai, visbiežāk izmanto žāvētu ingveru, stāsta Zhongs. Ingvera pulveri vai žāvētu ingveru izmanto arī nelabumam un sliktai dūšai, kā arī pret saindēšanos izraisītiem simptomiem.
- 10g žāvēta ingvera (vēlams kaltēt pašiem!)
- 15g žāvētu melleņu
- 0,5l ūdens
- 5-10g medus
Ūdenī ber ingveru un mellenes, vāra 30 minūtes. Atdzesē līdz stropa temperatūrai, kurā drīkst likt medu (patīkami silts, nedaudz vairāk par ķermeņa temperatūru), pievieno to un dzer 1l šādu dzērienu dienā. Šī recepte noņem nelabumu un saindēšanos negatīvo ietekmi uz organismu.
*izmantoti herbalisma/augu medicīnas termini.
[Avoti: Ārsta Zhong Zhong Lin lekcija "Tradicionālā Ķīnas medicīna. Vasaras mācība.", 2016.
https://authoritynutrition.com/11-proven-benefits-of-ginger/
Hoffman, D. (2002). Holistic herbal. London: Thorsons.
Hoffman, D. (2003). Medical Herbalism. Vermont: Healing Arts Press.
Lad, V. (2002). Textbook of Ayurveda. Albuquerque, N.M.: Ayurvedic Press.
McIntyre, A. (2010). The complete herbal tutor: The ideal companion for study and practice. London: Gaia. ]
1 komentārs:
Paldies par noderīgo informāciju gan šajā, gan citos rakstos! Paldies, ka dalies ar savām zināšanām!