Kaspars Vendelis par gavēšanu


Ar Kasparu esmu pazīstama jau kādu laiku. Kaut arī mūsu projekts "Kā nodzīvot līdz 120" ir nopauzēts, visdrīzāk tas atsāksies tad, kad pienāks īstais laiks un arī tauta būs gatava dzirdēt. Kaspars man ir tas cilvēks, kuram piekrītoši pamāju ar galvu un neapšaubāmi spiežu "patīk" katru reizi, kad viņa Facebook laika joslā parādās kāda interesanta ziņa par veselību, produktivitāti, sevis uzlabošanu. Man ar Kasparu domas sakrīt ļoti daudzās jomās un gavēšana ir viena no tām. Lasi, ko Kaspars īsumā domā par gavēšanu un kāpēc tas ir nepieciešams!

Iespējams viens no galvenajiem iemesliem, kādēļ gavēšana izveidojusies kā labvēlīga organisma stiprināšanas akcija ir pavisam vienkārša - starp pavasari un ziemu dabas velšu ir ļoti maz. Cilvēks evolūcijas ceļā ir regulāri bijis pakļauts epizodiskam ēšanas ierobežojumam vismaz reizi gadā (lielais gavēnis). Kā arī, protams, pārtrauktai gavēšanai (intermittent fasting). Varētu pat teikt, ka gavēšana nebija apzināti jāievēro. Cilvēkiem nebija citu izvēļu.
 
Vēlāk gan par un ap gavēšanu ieviesušās dažādas tradīcijas un pat apzinātas kontroles. Piemēram, reliģijas sākušas diktēt ko drīkst, ko ne.
 
Mūsdienās, kad produktu klāsts lielveikalos ļauj iegādāties teju jebko, gavēšana šobrīd vislielākajā mērā ir sevis disciplinēšanas un gara spēka demonstrējums. Lai gan nekur nav palikusi arī organisma fizioloģiskā spēcināšanās. 
 
Šogad man bija jau piektais gavēņa gads, kad pirmo reizi šo pasākumu veicu visapjomīgāk. Līdz šim gavēšanu uztvēru tikai kā psiholoģisko spēcināšanos. Līdz šim biju atteicies no divām lietām, kurām man bija jāpiespiežas: alkohola un bārda skūšanas. Tā kā alkoholu šobrīd kopumā lietoju ļoti maz, tad nolēmu, ka jāiet tradicionālāks ceļš.
 
Gavēnis nav diēta.Taču pamatprincips ir līdzīgs - pakļaut ķermeni tādam stresiņam, kas liedz tam baudīt vielas un lietas, pie kurām tas pieradis. Manā izpratnē tāda arī ir gavēņa būtība. Lai gan jāatzīmē, ka tajā visā noteikti ir arī veselības aspekti. Taču par to citreiz, jo, skatoties no šī aspekta, mazliet smalkāk jāseko līdzi ko, cik ilgi utt.,utjp.
   
Šogad, kad alkoholu jau tāpat lietoju samērā maz, es nolēmu savu gavēni papildināt ar citām sev aizliedzamajām lietām. Nedzert alkoholu ir viegli, neskūt bārdu - arī. Manā ļoti gribamo lietu sarakstā, no kurām nolēmu atteikties, izrādījās kafija, gaļa, jebkas salds.
 
Vispār jāatzīst, ka gavēnis (nez kādēļ) interesē ļoti daudzus, liela daļa pat to ievēro. Manas versijas, kādēļ tā:
  • viņi saprot, ka kaut kas ar ikdienas ēdienkarti nav kārtībā (aptaujas par šo neuzrāda īstenību, jo neviens to publiski neatzīst);
  • viņi apzinās, ka ar ķermeni/ veselību kaut kas nav kārtībā (droši vien visizplatītākais iemesls);
  • to nosaka reliģija (iespējams, šis ir izplatītāks iemesls nekā sabiedrībā šķiet);
  • vēlme kaut ko dzīvē pamainīt (izmantojot gavēni, tas būtu kā challenge, pamēģināt, varbūt, ka izdodas);
  • pašdisciplīnas treniņš (mans iemesls).
 
 
 

 

Topi Vesels

Ar atbildību pret sevi, dabu un veselību!

Autors: Ance Anna Šternberga

Iemīlies rūpes par sevi! Iemīlies sevī!



Komentāru nav

Pievienot komentāru


Lūdzu autorizējieties, lai varētu pievienot komentāru:

DR FB