kurkumas sakne - gan profilaksei, gan dziedniecībai


Kā senatnē, tā mūsdienās plaši ir izplatīta garšvielu labvēlīgā ietekme uz cilvēka veselību, tomēr ir kāda garšviela, kuras labvēlīgā ietekme uz ķermeni ir daudz spēcīgāka, nekā vairumam citu- tā ir kurkuma.

Iz vēstures

Kurkuma ir ingveru dzimtes augs(Curcuma longa) ar ļoti koši dzeltenu vai oranžu sakni, kuru aptver cieta, brūna miza. Ķīnas un Indijas medicīnā tā jau kopš seniem laikiem tiek lietots kā spēcīgs līdzeklis iekaisumu, menstruālā cikla problēmu, asinsizplūdumu, zobu sāpju, brūču, koliku un citu kaišu ārstēšanai. Kurkuma tiek uzskatīta par vissenāko garšvielu, kaut arī vārds “garšviela”, izvērtējot visas kurkumas medicīniskās īpašības, var skanēt diezgan necili, taču kā medicīnas līdzeklis un garšviela tā noteikti ir vislētākā.

 

Kurkumas dzimtene ir Indonēzija un Indijas dienvidi, un tā tiek plaši izmantota Austrumu medicīnas un ilgdzīvošanas sistēmā- Ājurvēdas ārstniecībā. Šī sakne Ķīnā un Indijā tiek izmantota jau tūktošiem gadu ilgi – pēc dažiem nostāstiem, to pirmoreiz sāka izmantot jau pirms 10 000 gadu! Senie polinēzieši vienmēr ņēma līdzi kurkumu, dodoties pāri Klusajam okeānam uz Havaju salām. Havajieši šo garšvielu izmanto joprojām.

 

Marko Polo ir aprakstījis kurkumu savā dienasgrāmatā Ķīnas ceļojuma laikā 1280. gadā: “Tur ir atrodams dārzenis, kam piemīt īsta safrāna krāsa un smarža, kā arī citas safrāna īpašības, bet tas nav safrāns.” Šīs līdzības dēļ eiropieši vairāk kā 700 gadus izmantoja kurkumu, sauktu par “Indijas safrānu” īstā safrāna aizstāšanai.

 

Šī garšviela Indijā visplašāk tiek izmantota karija pagatavošanai, kā arī dažu veidu sinepju pagatavošanā kurkumu to izmanto, lai piedotu sinepēm gaiši dzelteno krāsu. Starp citu, kurkuma ir izplatītākais audumu tonēšanas līdzeklis Austrumu zemēs! Miljoniem cilvēku izmanto kurkumu ikdienā, uzlabojot ēdiena garšu un īpašības. Indijā katru dienu apmēram 500 miljoni cilvēku izmanto kādu no kurkumas šķirņu veidiem. 

 

Kas lācītim vēderā?

Kurkuma ir izcils mangāna, dzelzs, kā arī B6 vitamīna, šķiedrvielu un kālija avots.

Kurkumai piemīt piparota, silta, nedaudz rūgta garša un maigs aromāts, kas mazliet atgādina apelsīnu un ingveru. Viena no galvenajām kurkumas “sastāvdaļām” ir kurkumīns, kas piešķir kurkumai tās dzelteno krāsu un ārstnieciskās īpašības.

 

Pašas kurkumas saknes sastāvā gan ir salīdzinoši mazs daudzums kurkumīna, vien 3% no kopējā svara, taču šobrīd ir pieejami arī dažādi uztura bagātinātāji, kuru sastāvos ir tieši šī aktīvā viela - kurkumīns. Jāpiezīmē arī, ka kurkumīns ļoti slikti uzsūcas organismā, taču pētījumi rāda, ka pievienojot melnos piparus, kas satur aktīvo vielu piperīnu, ir iespējams palielināt kurkumīna absorbciju līdz pat 2000% [2]. Tāpēc ieteicams izvēlēties tās uztura piedevas, kuru sastāvā ir pievienots arī piperīns vai ingvera ekstrakti, kas palīdz produktam uzsūkties, tāpat arī gatavojot kurkumas pastu mājas apstākļos vai lietojot kurkumas sulu, tā ir jāpapildina ar melnajiem pipariem!

 

 

 

Kurkumas pozitīvā iedarbība uz organismu

 

Pretiekaisuma īpašības

Kurkumīns ir ļoti spēcīgs antioksidants un tam ir tikpat spēcīgas pretiekaisuma īpašības. Dažos pētījumos kurkuma uzrāda vienlīdzīgu efektivitāti iekaisuma un sāpju mazināšanai kā pretiekaisuma medikamenti, taču bez nevēlamies blakusefektiem. Kurkumīna spēcīgā antioksidanta iedarbība spēj neitralizēt organismā cirkulējošos brīvos radikāļus, kas veicina gan ieksumus, gan audu deģenerāciju un paātrina novecošanos. Vēl vairāk, kurkumīns spēj aktivizēt paša organisma iekšējo antioksidantu aktivitāti. Neiedziļinoties sarežģītajos iekaisuma procesos, vienkāršiem vārdiem varam teikt, ka kurkumīnam piemīt spēja mazināt un apstādināt iekaisumus organismā molekulārā līmenī.

 

Uzlabo sirds un asinsvadu veselību

Kā jau iepriekš minēts, kurkumīnam piemīt spēcīga pretiekaisuma iedarbība, šis faktors ir pētīts arī attiecībā uz sirds un asinsvadu slimībām. Kurkumīnam piemīt potenciāls atjaunot asinsvadu sieniņas un uzlabot to veselību un elastību, kas ir būtisks faktors sirds un asinsvadu veselībai.

Ar kurkumu jābūt piesardzīgiem tiem, kas lieto dažādus medikamentus, jo to iedarbība var tikt mazināta vai pastiprināta atkarībā no darbības veida.

 

Sargā Tavas smadzenes un uzlabo to darbību!

Smadzeņu darbību- atmiņu, spēju koncentrēties un citas kognitīvās funkcijas- ietekmē daudz faktoru. Kā vienu no aspektiem var minēt specifisku augšanas hormonu, kas tiek izmantots smadzeņu darbībai – neirotropais faktors – kam ir cieša saikne ar smadzeņu veselību un kognitīvām saslimšanām, tajā skaitā demenci, Alcheimera slimību un depresiju.

Kurkumīnam piemīt spēja paaugstināt šī hormona līmeni smadzenēs, pasargājot smadzenes no dažāda veida kognitīvajiem traucējumiem un uzturot veselu atmiņu, vairojot koncentrēšanās spējas un uzlabojot smadzeņu darbību kopumā.

 

Potenciālas pretvēža īpašības

Kurkumīns pēdējā laikā tiek plaši pētīts attiecībā uz vēža profilaksi, ārstēšanu, slimības gaitu. Tā iedarbība uz imunitāti un vēža šūnām potenciāli ir ļoti plaša un efektīva- pētījumi rāda, ka kurkumīns spēj ietekmēt vēža attīstību un augšanu, palēninot tā izplatību organismā caur dažādiem mehānismiem. Ievērojama ir arī kurkumīna spēja veicināt imunitātes aizsargspējas, kas ir viens no būtiskākajiem aspektiem, domājot par vēža saslimšanu.

 

Cita iedarbība

Kurkumai piemīt vēl daudz citu vērtīgu īpašību, tajā skaitā antibakteriāla iedarbība, kas veicina zarnu trakta mikrofloras normalizēšanos, disbakteriozes un vēdera pūšanās mazināšanos. Kurkuma veicina arī vēdera izeju, jo tā stimulē žults atteci un žults ir organisma dabīgais laksatīvs. Tai ir pozitīva iedarbība ne tikai uz žultspūsli, bet arī pašām aknām – tiek veicināti detoksikācijas mehānismi, līdz ar to atbalstīta organisma attīrīšanās spēja.

 

Kurkumīns spēj ievērojami samazināt un stabilizēt cukura līmeni asinīs, tāpēc tas ir ieteicams palīgs 2.tipa diabēta slimniekiem (un ne tikai!). Kurkumas pretiekaisuma īpašības tiek uzskatītas kā ļoti noderīgas un efektīvas artrīta, reimatisma un locītavu saslimšanu gadījumos, samazinot sāpes reimatoīdā artrīta gadījumos tikpat efektīvi kā pretsāpju medikamenti. Kurkumīnam piemīt arī locītavu un skrimšļu aizsargājošas īpašības.

 

 

 

 

No kurkumas lietošanas ieteicams izvairīties grūtniecības laikā-  tā var stimulēt dzemdes kontrakcijas - tāpēc ieteicams nelietot kurkumas uztura bagātinātājus, atstājot tikai kurkumu kā garšvielu pie ēdieniem. Uzmanīgiem jābūt arī tiem, kas lieto dažādus medikamentus, jo to iedarbība var tikt pastiprināta vai pavājināta. Ieteicams konsultēties ar savu ārstu!

 

 

 [Avoti:

1. https://www.healthline.com/nutrition/top-10-evidence-based-health-benefits-of-turmeric#section2

2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9619120 ]

 

 

 

 

 

Autors: Ance Anna Šternberga

Iemīlies rūpes par sevi! Iemīlies sevī!



Komentāru nav

Pievienot komentāru


Lūdzu autorizējieties, lai varētu pievienot komentāru:

DR FB