Ashwagandha - augs mūsdienu cilvēkam


Es ticu, ka ašvagandha (ashwangadha, Withania Somnifera) bija augs, kas mani pirms vairākiem gadiem "pārnesa" pāri periodam ar ļoti augstu stresa pakāpi, bezmiegu, nervozitāti un bezspēku. Tas ir adaptogēns augs, kas ļauj pielāgoties stresam un kopumā stiprina visu organismu. Uz ko vēl spējīgs šis augs, uzzināsim šajā rakstā.

Ašvagandha tulkojas kā “Zirga smarža”, un tas saistās gan ar burtisko auga aromātu, gan arī zirga spēku un vīrišķību, kas ir tradicionāls ašvagandhas pielietojums- vīrieša reproduktīvās sistēmas veselība.

 

Tradicionāli ašvagandha piemērota novājinātiem cilvēkiem, kas ilgstoši cīnās ar saslimšanās, ar samazinātu dzīvības spēku, hroniska noguruma sindromu, muskuļu vājumu un distrofiju, bezmiegu, nervozitāti, trauksmi, epilepsiju, tahikardiju, neiroloģiskām problēmām, reproduktīvās sistēmas problēmām- neauglību, zemu spermas kvalitāti, pazeminātu libido- u.c.

 

Rada mieru un dod spēku – augs mūsdienu cilvēkam

Ašvagandha ir tipisks mūsdienīgo problēmu augs. Tas rada mieru, mazina spriedzi, palīdz adaptēties stresam un paaugstina toleranci pret to. Ašvagandha stiprina nervu sistēmu, tā vietā, lai vienkārši darbotos kā sedatīvs, nomierinošs līdzeklis. Ilgtermiņā ašvagandha palīdz kļūt rāmākam, mierīgākam un sazemētākam, tāpat arī ļoti uzlabo miega kvalitāti. Ikvienam ar miega traucējumiem būtu ieteicams lietot ašvagandhas augu.

 

Kādā 60 dienu pētījumā ar 64 cilvēkiem, kuri cieš no hroniska stresa, 69% no tiem, kas lietoja ašvagandhu, liecināja par stresa, bezmiega un trauksmes samazināšanos, salīdzinājumā ar 11%, kas saņēma placebo.

 

Interesanti ir tas, ka ašvagandha ne vien nomierina, uzlabo miegu un palīdz adaptēties stresam, bet arī sniedz enerģiju, spēku un pat palielina muskuļa masu vīriešiem. Vairāki pētījumi liecina par ašvagandhas spēju palielināt muskuļu masu, samazināt tauku procentu un uzlabot sportisko sniegumu.

 

Šīs divas kvalitātes – stresa samazināšana un enerģijas sniegšana (bez stimulācijas) padara ašvagandhu par lielisku augu hroniska noguruma un izdegšanas sindroma gadījumos.

 

Stress ietekmē veselību visādos veidos, katram cilvēkam atšķirīgi, līdz ar to samazinot stresu un uzlabojot miegu, iespējams atbrīvoties no daudz un dažādām veselības problēmām.

 

 

Reproduktīvās sistēmas veselība – kā vīriešiem, tā sievietēm

Ašvagandhas viena no primārām kvalitātēm Ajūrvēdā ir reproduktīvās sistēmas veselības uzlabošana. Tā ievērojami uzlabo hormonālo veselību vīriešiem, palielinot testosterona līmeni, kā arī tā ievērojami uzlabo spermas kvalitāti un daudzumu. Ašvagandha ir viens no augiem erektīlās disfunkcijas ārstēšanai.

 • Vīriešiem ar erektīlo disfunkciju iesaka lietot 1 tējk. ašvagandhas pulvera 3 reizes dienā ar siltu glāzi piena (riekstu pienu, ja nepanesība). Tas uzlabo reproduktīvās sistēmas veselību kopumā. Ieteicamais kurss ne mazāk kā mēnesi. (Lad, V.)
 • Krūze silta piena, kurā iemaisīta 1 tējk. ašvagandhas pulvera un tējkarote gī sviesta, var palīdzēt atjaunot organisma rezerves un enerģiju pēc dzimumakta. Gan Ķīnas medicīnā, gan Ajūrvēdā sekss tiek uzskatīta par dzīvības spēka samazinošu aktivitāti, un šādu efektu var neitralizēt lietojot ašvagandhu pēc dzimumakta.

Sievietēm ašvagandha uzlabo krūts piena kvalitāti un daudzumu, tas savā ziņā skaidrojams arī ar šī auga spēju samazināt spriedzi un nomierināt nervu sistēmu.

 • Laktācijas uzlabošanai- ½ tējk. ašvagandhas pulvera un ½ tējk. lakricas saknes pulvera iemaisīta tasē silta piena, dzert 2x dienā pirms ēdienreizes.

 

Uzlabo imunitāti un samazina iekaisumus

Ašvagandha tiek lietots kā pretiekaisuma līdzeklis locītavu problēmām un citām hroniski deģeneratīvām saslimšanām, jo tā samazina brīvo radikāļu iedarbību uz audiem, uzlabo imunitātes funkcijas pat imūndeficīta problēmu gadījumos- HIV, autoimunitāte (RA, MS, ALS), u.c.

 

Ašvagandha palīdz uzturēt elpceļus veselus, jo tai piemīt antibakteriāla iedarbība un vispārējs imunitāti spēcinošs efekts.

 

Pētījumos ir pierādījusies šī auga spēja palielināt organismā NK šūnas (Natural Killer cells, galētājšūnas), kas atbild par infekciju, vīrusu un citu baciļu apkarošanu. Ašvagandha samazina arī C-reaktīvā olbaltuma (CRO) marķieri asinīs, kas norāda uz iekaisuma procesiem organismā (sirds slimību risks, RA, akūtas infekcijas u.c.)

 

Pretvēža iedarbība

Kaut arī viss, kas saistīts ar vēzi un tā ārstēšanu tiek pakļauts industrijas mestiem sprunguļiem, tradicionāli vēzis tika ārstēts tieši ar uztura terapiju un augiem. 

Ašvagandha ir viens no tiem augiem, kas uzskatāms par lielisku palīglīdzekli vēža slimniekiem kaut vai tikai tāpēc, ka tā spējas samazināt stresu, iekaisumus, oksidatīvo stresu organismā un pielielināt imunitātes spēju un enerģiju ir neizmērojamas.

 

Taču rādās, ka šim augam piemīt spēja apturēt arī abnormālu šūnu rašanos un izraisīt vēža šūnu bojāeju ar ievērojamu kapacitāti, tomēr pagaidām visi pētījumi ir veikti tikai uz dzīvniekiem.

 

Katrā ziņā ašvagandha var būt noderīgs augs ķīmijterapijas laikā, lai stiprinātu organismu un imunitāti.

 

 

Vairogdziedzera problēmas

Vairogdziedzera problēmas, tāpat kā reproduktīvās sistēmas un miega traucējumi, ir ašvagandhas darbības lauciņš. Zinātne aizvien līdz galam nevar izprast, kā tieši darbojas adaptogēnie augi, taču viens ir skaidrs, ašvagandhai piemīt spēja balansēt hormonālo sistēmu.

 

Kas ir pats satriecošākais, ašvagandha, tāpat kā citi adaptogēnie augi balansē organismu, tādā veidā to var izmantot gan vairogdziedzera hipo (palēninātai) funkcijai, gan hiper (paātrinātai) funkcijai. Savā praksē ļoti bieži izmantoju ašvagandhu un tieši prakse ir tā, kas mani pārliecina par šī auga efektivitāti.

 

Ašvagandha pieder pie nakteņu dzimtas augiem, tāpēc ne visi gūs labumu no šī auga lietošanas autoimūnām saslimšanām, atsevišķos gadījumos tas pat var kaitēt.

 

Kopsavilkums

Ašvagandha ir brīnišķīgs augs, kas palīdz iegūt mieru, uzlabot miegu, līdzsvarot organismu, cīnīties pret stresu, sniedz enerģiju, uzlabo imunitāti – visu, ko vien mūsdienās cilvēks varētu vēlēties. Maģiskā tablete pret šodienas dzīvesveida izraisītām sekām! :)

 

Kā jau ar visām lietām arī augu medicīnā vissvarīgākais ir produkta kvalitāte, lai nodrošinātu tā efektivitāti. Nereti šo augu izmanto tieši pulverveidā, tāpēc ieteicams iegādāties bioloģiskas izcelsmes Ashwagandhas pulveri. Mans ieteikums ir to pasūtīt no šādiem zīmoliem- Starwest Botanicals, Pukka, Terrasoul, Organic India, Health Ranger select, Banyan Botanicals, Mountain Rose herbs. Arī Latvijā ir pieejami labas kvalitātes ashwagandhas produkti, taču pārsvarā kapsulu veidā, šādā gadījumā kapsulu saturu var izbērt, lai bagatavotu dziedniecisko dzērienu.

 

 

Avoti: 

 

Bown. D. (1995) Encyclopaedia of Herbs and their Uses. London: Dorling Kindersley.

 

Chevallier, A. (1996). The encyclopedia of medicinal plants. London: DK.

 

Facciola, S. (1990). Cornucopia. Vista, CA: Kampong Publications.

 

Gaby, A. (2006). A-Z Guide to Drug-Herb-Vitamin Interactions, 2nd Revised Edn. New York: Three Rivers Press.

 

Hoffman, D. (2002). Holistic herbal. London: Thorsons.

 

Hoffman, D. (2003). Medical Herbalism. Vermont: Healing Arts Press.

 

Kapoor, LD. (1990). CRC Handbook of Ayurvedic Medicinal Plants. Boca Raton, Florida: CRC Press.

 

Lad, V. (2002). Textbook of Ayurveda. Albuquerque, N.M.: Ayurvedic Press.

 

McIntyre, A. (2010). The complete herbal tutor: The ideal companion for study and practice. London: Gaia.

 

Nadharni, KM. (1976). Indian Materia Medica, Vol. 1. Bombay: Popular Prakashan.

 

Pole, S. (2011). The pukka life. London: Quadrille.

 

Williamson, EM., Hooper, M. (2002) Major Herbs of Ayurveda. Edinburgh: Churchill Livingstone.

  

Mishra LC, et al (2000). Scientific basis for the therapeutic use of Withania somnifera (ashwagandha): a review. [online] Available at: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10956379 [Accessed 5 Jul. 2016].

 

Chandrasekhar, K. et al (2012). A prospective, randomized double-blind, placebo-controlled study of safety and efficacy of a high-concentration full-spectrum extract of ashwagandha. [online] Available at: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23439798 [Accessed 5 Jul. 2016].

 

https://www.banyanbotanicals.com/info/ayurvedic-living/living-ayurveda/herbs/ashwagandha/#references

https://draxe.com/ashwagandha-proven-to-heal-thyroid-and-adrenals/

https://authoritynutrition.com/12-proven-ashwagandha-benefits/

 

 

 

 

 

 

Topi Vesels

Ar atbildību pret sevi, dabu un veselību!

 

Autors: Ance Anna Šternberga

Pārmaiņas dzīvesveidā prasa milzu pūles, enerģiju un piespiešanos, taču vairāk par visu es zinu, ka tas ir tā vērts.

3 komentāri:

 • Ja Ašvagandhu lieto kapsulu veidā, kāda ir ieteicamā dienas deva (mg)? Paldies par vērtīgo rakstu - jaunu informāciju :)

 • Kā jau visās lietās, katram cilvēkam jāmeklē sava deva, parasti tās svārstās 500mg-1000mg robežās 1-2x dienā :)

 • Paldies par rakstu.
  Tikko noklausījos indiešu ārsta padomus par šīm kapsulām - uzlabo atmiņu.
  Kur var iegādāties Ašvagandhu kapsulas?
  Ar cieņu.


Pievienot komentāru


Lūdzu autorizējieties, lai varētu pievienot komentāru:

DR FB