Meditācija dvēseles dejas ritmos


Deja kā kaislība, terapija, apzināšanās un meditācija

Daudziem es visdrīzāk asociējos ar ēdienu. Garšīgu, veselīgu, tīru, kvalitatīvu. Varbūt ar grāmatām par veselību.. varbūt ar visu, kas veicina veselību. Nav daudzu, kas zinātu, ka viena no manām lielākajām kaislībām ir dejošana. Un šis jūtami ir mans laiks, lai es piepildītu to, par ko sapņoju jau sen. Mans dejošanas stāsts.

Sastapties ar deju, kas dziedina

Es nekad neesmu piepildījusi savu sapni par dejošanu, tas vienmēr ir apstājies pie dejas sava spoguļa priekšā. Esmu apmeklējusi vairāku mēnešu kursus gan sporta dejās, gan regetonā un salsā, maza būdama no agras bērnības dejoju skolas pulciņos, bet nekad neesmu nonākusi līdz dejai profesionālā līmenī. Es nesaku, ka gribētu piedalīties čempionātos, nē, taču man vienmēr tek siekala tos skatoties. Agrāk tas pat bija emocionāli sāpīgi, jo sporta dejas mani ļoti kārdināja. Un kārdina aizvien.

 

Vairākas reizes uzsākot dažādas dejas, mana veselība toreiz nemaz neļāva man turpināt.. artrīta skartās locītavas nespēja izturēt ne pietupienus, ne palēcienus, ne citas straujas kustības. Tāpat es arī kautrējos, ka man nesanāca, jo manam ambiciozista perfekcijas raksturam visu vajadzēja sasniegt uzreiz- izlaižot kļūdu un neizdošanās posmus.

 

 

Taču tad, pirms 5 gadiem uzsākot dzīvi Londonā, es sastapos ar 5 ritmu dejām, kurās es iemīlējos. Es iemīlējos filozofijā, raksturā, haosā, dzīvībā.. sevī un kustībās, ko mans ķermenis radīja. Es sapratu, ka deju var apvienot ar veselības veicināšanu- gan fizisku, gan emocionālu, caur deju var atrast ceļu pie sevis, ar deju var meditēt, dejojot var iepazīt sevi tādu, kādu Tu sevi nekad neesi ļāvis sev parādīt- daudzās nokrāsās, dažādās emocijās.. Šodien es esmu vesela un tieši deja bija viens no puzles gabaliņiem, kas ļāva šo veselību atgūt. Citāda deja.

 

 

Iedvesma – 5 ritmu dejas

“5 ritmu” dejas (5 Rhythms) ir radījusi Gabriella Rota (Gabrielle Roth, ASV) kā dejas terapiju, kustības meditāciju, atbrīvošanos, iekšējo pārdzīvojumu transformēšanu kustībās. “5 ritmu” deja ir terapija, kur terapeits ir dejotājs pats – esot dziļi vienotam ar sevi, savu ķermeni, domām, emocijām, ļaujot ritmiem vadīt procesu. Ļauties un plūst.

 

Piecus ritmus – plūstošo (flowing), stakato (staccato), haosu, lirisko un mieru (stillness)- katrs dejotājs interpretē dziļi personīgi, tās ir autentiskas, katra ķermenim un būtībai piederošas kustības, nevis iemācīta horeogrāfija un deju soļi.

 

Tas ir dialogs ar sevi caur sava auguma deju. Tā būtībā ir aktīvā meditācija, kuras iesākumā dalībnieki no ikdienas steigas ritma nonāk pie sava personīgā un tad ļaujas iekšējai dejai izvērsties uz āru. No malas šīs dejas izskatās kā haotiska disene, kur neviens nepiedomā pie tā, cik iekārojami viņam jāizskatās uz katru deju soli – tā ir brīvākā ķermeņa izpausme, pilnīgā haotismā, plūdumā, neatdekvātumā, seksualitātē.. viss kopā. Cik cilvēku, tik deju soļu un emociju uz deju grīdas.

 

Paldies Gabriellai Rotai un viņas tiešajai skolniecei Sue Rickards, kas man parādīja “5 ritmus”. Un visai Tuffnell Park (London) dejotāju saimei, ar ko kopā es varēju pavadīt 2 gadus neaizmirstamos dejošanas vakaros! Tas mani tik dziļi aizkustināja un piepildīja, ka no pašas pirmās dejošanas dienas es zināju, ka tas ir kaut kas, ko es darīšu vienmēr- mājās pie spoguļa vai daloties dejā ar citiem. Katra dejošanas reize bija pilnīgi cita pieredze- sevis iepazīšana, savu emociju un dēmonu atlaišana, meditācija, histēriskas asaras vai nevaldāmi afrikāņu tribūnu saucieni. Uz šīs deju grīdas Tu beidzot vari būt pats un nekaunēties no tā.

 

Gabrielle Rota aizgāja tai saulē 22.oktobrī, 2012.gadā. Tajā dienā notika regulārās “5 ritmu” dejas. Tā bija trakākā, emocionālākā un piepildītākā deja ar visu dejotāju saimi, ko atceros. Mēs dejojām pateicībā un pazemībā, mēs dejojām līdz vairs nejaudājām. Mēs dejojām viņai!

 

|The 5 Rhythms are a map to everywhere we want to go—inner, outer, 
forward, back, physical, emotional, intellectual—they reconnect us to the 
wisdom of our bodies and unleash movement’s dynamic healing power. – Gabrielle Roth |

 

 

Dejo

tā, it kā neviens uz Tevi neskatītos.

Mīli

tā, it kā nekad nebūtu sāpināts.

Dziedi

tā, it kā neviens Tevi nedzirdētu.

Dzīvo

tā, it kā debesis būtu uz zemes.

-Afreds Souza

 

Iedvesma paskaidrojumam par 5 ritmu dejām no -> i-deja.lv/vesture/5ritmi/

 

 

Meditācija dvēseles dejas ritmos – kas tas ir?

Tā nav priecīga latino salsa, elegants un graciozs Vīnes valsis vai erotiska un jutekliska bačata.. tie ir Tavi neglītie dēmoni, kurus vari atļauties izlaist laukā paspēlēties!

 

Es neesmu “5 ritmu” deju pasniedzēja, tādēļ manis radītās dejas nepretendē uz autentiskajām “5 ritmu” dejām, taču tieši šīs dejas ir iedvesma tam, ko esmu radījusi pati. Es vēlos cilvēkiem nodot to pieredzi, ko pati izjutu, ļaujot savam ķermenim kustēties tieši tā kā attiecīgais ritms vai emocija, kas ar to saistās, to kustina. Tāpēc esmu radījusi “Meditāciju dvēseles dejas ritmos”. (Seko informācijai Dvēseles Ritmi Facebook lapā).

 

 

Jau doma par šīm dejām manī rada neizmērojamas vibrācijas. Visu ķermeni pārņem skudriņas un tirpas. Katram ir jādara tas, kas liek ķermenim notrīsēt, kas liek sirdij pukstēt straujāk, kas ir katra dziļākais un īstākais aicinājums. Man, kā izrādās, tā ir tieši deja. Dvēseles dejas ritmi. Es negaidu vairāk "like" un "share", es negaidu akceptu un novērtējumu no sabiedrības, es pat negaidu, ka uz šīm dejām būs kāds, kas gribēs ierasties. Es to daru sev, jo mana dvēsele ir dejā. Varbūt tur ir arī Tavējā?

 

Tev nav jābūt dejotājam, Tev nav jāmāk dejot, lai nāktu uz šo dejas meditāciju. Patiesībā tieši dejotājiem varētu būt visgrūtāk, jo viņi ir pieraduši pie horeogrāfijas un ieprogrammētām kustībām, neļaujot atslābināt ķermeni un prātu, līdz tas sāk kustēties savā autentiskajā ritmā. Īstā dejā Tu atkailinies, iestudētā Tu uzliec masku. Ja vari staigāt, Tu vari Meditēt Dvēseles Dejas Ritmos.

 

Šīs ir dejas, kurās nav horeogrāfijas, neviens Tevi nemācīs, neviens Tevi neanalizēs, nepētīs, nevēros, neteiks, kā ir jādara. ŠĪ DEJA PIEDER TEV. Tavam ķermenim. Tavai būtībai. Un dvēselei. Ļaujies dejai, tai, uz kuru aicina Tava dvēsele. Bez noteikumiem. Bez norādījumiem.

 

 

Filozofija. Mana subjektīvā.

| The fastest way to still the mind is to move the body. – Gabrielle Roth |

 

Jebkura nobloķēta emocija, norīts vārds, pieklusināta dziedāšana, neizpausta kustība, jebkura sevis apspiešana rezultējas gan ķermeniskos, gan emocionālos blokos. Tas viss mūsos krājas dienu no dienas, gadu no gada. Un tā mēs dzīvojam ar veselu emociju un bloku nastu savā ķermenī un prātā, līdz kopējā uzkrājuma summa izpaužas kā fiziska vai emocionāla novirze- saslimšanas, histērijas, neveiksmes profesionālajā dzīvē, problēmas attiecībās, neapmierinātībā..

 

Pasaule ir būvēta pēc enerģijas nezūdamības likuma, ja enerģija mūsos ir, tā tur paliek, līdz brīdim, kad to atbrīvojam un atlaižam, palaižam uz āru. Jo biežāk mēs ļausimies enerģijai brīvi plūst- iekšā, ārā, izpausties tā kā tā ir paredzējusi- jo mierīgāki, nosvērtāki mēs būsim, jo apzinātāk mēs varēsim būt šeit un tagad. Mūs netirinās iekšējie uguns mutuļi, dēmoni, emociju viesuļi. Iekšā viss būs kluss un mierīgs, jo mēs ļausimies tam, kas notiek.

 

| Let everything be. Flow. |

 

Cik bieži Tev ir gribējies dziedāt skaļi pie savas mīļākās dziesmas, bet esi aprāvies pie tā, ka “tā taču nav pieņemts”? Cik bieži esi vienkārši ļāvies sastrēgumā klaigāt pilnā balsī vai sarunāties ar sevi? Es tā daru bieži, un tas ir tik jautri, kad kāds to pamana- cilvēki paliek smaidīgāki, viņiem patīk brīvība, tikai viņi paši to nemāk. Vai baidās..?

 

Cik bieži Tavas kājas, gurni, pleci un rokas Tev lūdzās uzdancot pie ofisā skanošās mūzikas, bet nedari, jo “ko gan par Tevi padomās”?

 

Mēs tik bieži sevi apstādinām, neļaujam izpausties, nedodam vaļu. Mēs esam pieraduši pie iestrādātām kustībām, pie tā, kas ir pieņemts kā norma. Tici man, Tavam ķermenim gribas izkustēties tā kā nekad to nedarītu sabiedrībā vai pat klubā. Tavs ķermenis grib kaut ko ļoti haotisku, dzīvniecisku un dabisku. Viņš alkst izpaust savu autentisko būtību. Un kaunēties no savas mežonīgās dabas ir tikai kārtējais bloks, ko uzliekam sev kā nastu.

 

 

Ko sniedz šīs dejas?

Arvien biežāk atļaujot sev izpausties, atraisot savu būtību, mācoties sadzirdēt ķermeņa alkas un darīt tā, kā viņš lūdz, mēs piedzīvojam neatkārtojamu pieredzi. Un šī pieredze ne tikai piepilda mūsu deju, bet arī sāk vadīt mūsu ikdienu.

 

Ikdienā Tu sāc just pat visdetalizētākās lietas un sajūtas. Tu sāc ieklausīties sevī un sāc daudz labāk saprasties ar savu ķermeni. Sāk parādīties vajadzība izpausties un neko neturēt sevī. Kādam varbūt rodas vajadzība izpaust emocijas ēdot- kunkstēt un stenēt, varbūt vēlme ēst ar rokām. Kādam varbūt gribas skaļi izteikt komplimentu dāmai ar skaistajiem svārkiem, par ko iepriekš būtu vienkārši pie sevis nodomāts. Var sākt parādīties vajadzība reaģēt uz impulsiem, ko iepriekš esam apspieduši. Mūsos atraisās fantastiska pārliecība, brīvība, prieks, ļaušanās notiekošajam, visa apkārtējā un sevis visdziļākā pieņemšanas forma. Viss kļūst viens.

 

Tu daudz izsteigtāk jutīsi, ko grib Tavs ķermenis, nevis prāts- staigāt plikām kājām, smaidīt uz ielas katram garāmgājējam.. būt tam “nenormālajam”, jo tieši tas ir pa īstam normāli. Man šīs dejas ir ļāvušas uzziedēt. Es esmu atkal pa īstam uzziedējusi. Un es gribu turpināt ziedēt. Tāpēc es turpināšu dejot.

 

 

Varbūt kādam tā ir izteikta pārliecības vairošanās, seksualitātes iepazīšana, izprašana, atraisīšana, kādam varbūt tā ir iekšējo skumju un sēru atbrīvošana uz visiem laikiem. Jebkas. Kas esi pa īstam Tu.

 

Mums katram ir savi dēmoni, kurus katrs esam noslēpuši dziļi sevī aiz kamuflāžas un maskām, pārliecinot pasauli, ka ar mums viss ir kārtībā, ka esmu normāls, esmu tāds, kādu sabiedrība mani grib redzēt un pieņem. Neviens no mums nav normāls, jo kas vispār ir normāli? Šie dēmoni mūsos parasti ir neglīti, tādi no kuriem ir kauns, tādi, kurus negrib, lai citi ierauga. Tādi, kurus sabiedrībā pieņemts noslēpt un nevienam nerādīt. Es sev esmu atradusi līdzekli, kas palīdz sadzīvot ar savu dēmonu. Es ar viņu dejoju, līdz viņš pagurst. Un tad es dejoju tālāk.

 

Kustībā Tu vari palaist vaļā savu nedrošību, kompleksus, uzdrīkstēties, iekārot, baudīt, atbrīvot kaisli, mīlēt sevi, flirtēt ar sevi, ļauties. Deja man ir terapija. Tas ir veids, kā es atbrīvojos no emocijām, kā es sevi pārvaru, iemīlu un pieņemu. Līdz mati slapji. Un vēl tik pat!

| Where you stop, it's were I begin |

 

 

Kā būt šajā dejā?

Šajās dejās es vēlos sniegt brīvību cilvēkiem. Es esmu cilvēks, kas slikti pakļaujas sistēmai, man riebjas noteikumi, likumi, mani būtībā definē teiciens- likumi ir radīti, lai tos pārkāptu. Ar šo deju palīdzību es vēlos, lai cilvēks no aitas kļūst par vilku, jo mēs visi savā ziņā esam aitas, mūs visus skar sistēmas un noteikumu važas. Tāpēc arī šīs dejas ir iespēja mums katram atbrīvot sevi no sabiedrības uzspiestām normām, pašu važām un saspīlētiem uzskatiem.

 

| Do you have the discipline to be a free spirit? – Gabrielle Roth |

 

Šeit katram ir sava brīvība, iespēja izpaust dusmas, agresiju, inteliģenci, mieru, asaras, kaisli un seksualitāti, nemieru, neglītumu un daili, graciozitāti un paviršību.

 

Uz dejām jāģērbjas ērti, taču tā kā pats vēlies- mājas drēbēs, latino kleitā, jogas biksēs, džinsās, kuplos svārkos.. man ir vienalga. Dejo tādā tērpā, kas ļauj Tev izpausties. Taču dejosim plikām kājām (vai ar pēdu spilventiņu aizsargiem, jo pēc pāris stundu lēkāšanas pēdiņas par sevi liks manīt).

 

 

Noteikti līdzi ņem ūdeni un kaut ko siltāku, ko uzģērbt pēc tam, kad sviedri uz Tava ķermeņa sāks atdzist.

 

Kliedzieni, spiedzieni, asaras un smaidi te ir gaidīti. Šī ir droša vieta, jo viss, kas notiek Meditācijā dvēseles dejas ritmos, te arī paliek. Tas ir zibsnis mūžībā, par ko dejotāji klusē. Mēs dejojam sev, nevis, lai kādam par to pastāstītu. Padejosim?

 

VAIRĀK INFO, NODARBĪBU GRAFIKS, TUVĀKĀS DEJAS JAU DRĪZUMĀ IEKŠ Facebook LAPAS ~Dvēseles Ritmi~

 

 

Topi Vesels

Ar atbildību pret sevi, dabu un veselību!

 

 

Autors: Ance Anna Šternberga

Pārmaiņas dzīvesveidā prasa milzu pūles, enerģiju un piespiešanos, taču vairāk par visu es zinu, ka tas ir tā vērts.

1 komentārs:

  • Lieliski, Ance! Lai izdodas! :) Gadiem sevī jūtu, ka gribu dejot, bet vēl tas nav realizējies. Ceru, ka ceļi mani kādu reizi aizvedīs līdz kādai deju nodarbībai. :)


Pievienot komentāru


Lūdzu autorizējieties, lai varētu pievienot komentāru:

DR FB