Ārstnieciskās sēnes veselībai


Sēnes ir interesantas radības! Vairāku miljonu gadu garumā tām ir izdevies veiksmīgi adaptēties daudzveidīgām vides izmaiņām, attīstot dažādus aizsargmehānismus, kā pasargāt sevi no dažādām baktērijām, vīrusiem, kā arī izmaiņām klimatā. Tagad šīs sēnes var kalpot mums, uzlabojot organisma aizsargspējas un palīdzot pielāgoties dažādiem apstākļiem. Šajā rakstā vairāk par ārstniecisko sēņu vērtīgo pielietojumu!

 

Sēnes nereti rakstos tiek dēvētas kā "parazīti" vai kādi citi nelabvēļi, taču patiesībā, ielūkojoties pamatīgāk, sēnes ir mežam un augiem patiešām labi draugi. Piemēram, čaga tiek dēvēta kā parazītsēne vai bērza audzējs, taču krievu literatūrā čaga patiesībā mitinās uz novārgušiem bērziem, lai palīdzētu tiem atlabt vai sadziedētu ievainotu stumbru. Tāpat arī sēnes palīdz meža ekoloģijai, imitējot cilvēka elpošanu, tās ražo ogļskābo gāzi (pretēji augiem), tādā veidā palīdzot augiem "elpot". Arī sēņu fermenti sašķeļ saliktos ogļhidrātus un proteīnus sīkākās vienībās, padarot augsni labvēlīgāku un uzturvielas pieejamākas augiem.

 

Ķīnas medicīnā un Austrumu pusē sēnes tiek pielūgtas jau vairāk kā 7000 gadu. Tiek uzskatīts, ka tās spēj nodrošināt ilgdzīvošanu, spēcināt imunitāti, uzlabot noskaņojumu, tonizēt sirdi, liesu, nieres, nomierināt nervu sistēmu, nostiprināt saites un kaulus, novērst vēzi un sniegt daudz citu vēlamu efektu uz ķermeni. Turpmāk īsumā pastāstīšu par dažām sēnēm, lai ieinteresētības gadījumā vari lūkot pēc papildus informācijas par šo tematu, un izpētīt sīkāk par tām sēnēm, kuras pievērsušas Tavu uzmanību! Raksta sagatavošanai izmantoju grāmatu: Christopher Hobbs, L.Ac. "Medicinal mushrooms".

 

Kordiceps (Cordyceps sinensis)

 

 

 

Kordicepam Tradicionālajā Ķīnas medicīnā (TĶM) tiek galvenokārt piedēvētas plaušu un nieru tonizējošas īpašības. Tas tradicionāli tiek izmantots astmas gadījumos, pie ilgstoša klepus un citām plaušu saslimšanām, tāpat arī uzlabo nieru darbību, mazina nieru iekaisumus. Vairākos pētījumos pierādīta kordicepa spēja atjaunot nieru darbību hronisku nefrītu, iekaisumu un nieru mazspēju gadījumos. Nieres TĶM asociē ar dzīvības spēku un vitalitāti, tāpēc šo sēni bieži izmanto tieši enerģijas palielināšanai, hroniska noguruma gadījumos, tāpat tas tiek izmantots arī kā uztura bagātinātājs gados vecākiem cilvēkiem, lai sniegtu tiem enerģiju un vitalitāti. Par kordicepa spēju palielināt enerģiju esmu pārliecinājusies arī pati uz savas ādas!

 

Kordiceps bieži "izrakstīts" gados vecākiem cilvēkiem kā tonizējošs līdzeklis, ja tiek gatavots kopā ar pīli. Pīle pagatavota kopā ar kordicepu kā ēdienreize ir pielīdzināma 50g ženšeņa uztura piedevai, sniedzot enerģiju, spēku un izturību!

 

Vairāki pētījumi liecina par kordicepa spēju regulēt un stimulēt imūnsistēmu, palielināt organisma aizsargspējas, stimulēt fagocitozi (atmirušu šūnu, vīrusi, baktēriju "apēšana" un iznīcināšana), kā arī tam potenciāli piemīt pretvēža iedarbība.

 

Kā nieru tonizējošs līdzeklis, kordiceps spēj palielināt spermas kvalitāti un produkciju, uzlabot seksuālo dziņu, kā arī novērst impotences rašanos (TĶM izpratnē nieres atbild par auglību un jaunas dzīvības radīšanu, reproduktīvās sistēmas kvalitāti un funkcionēšanu).

 

Vēl kordiceps ir pierādījis savu spēju uzlabot aknu darbību, novērst zvanīšanu ausīs, palielināt asinsradi un novērst anēmiju.

 

Reišī (Ganoderma Lucidum)

 

 

Ķīnas herbalisma rakstos tiek lēsts, ka reišī padara asāku atmiņu un mentālo kapacitāti, atmodina garu, nomierina prātu, atver elpu, stiprina sirdi, aizsargā aknas, palielina enerģiju un izturību, kā arī palīdz pretoties vecumam un slimībām. Barojoša, tonizējoša iedarbība, atbrīvo uzkrājumu, izvada toksīnus.

 

Reišī sēnes aktīvās vielas dažādos pētījumos pierādījušas savu farmakoloģisko aktivitāti un efektu (darbojas līdzīgi kā medikamenti). Īpašu uzmanību izpelnījušies sēnēs esošie polisaharīdi, kas ar dažādiem mehānismiem demonstrējuši pretvēža (ierosina audzēju un abnormālo šūnu apoptozi jeb bojāeju) un imūnsistēmu stimulējošas īpašības.

 

Reišī sēnēs esošie triterpēni uzrāda adaptogēnas* īpašības, kā arī tie ļoti būtiski samazina alerģijas un alerģiskas reakcijas. Šis ir nozīmīgi cilvēkiem ar pārtikas produktu nepanesībām, jo reišī sastāvā esošās vielas stabilizē imunoglobulīnus (IgE, IgM, IgA, IgG), kas potenciāli var palīdzēt atbrīvoties no pārtikas produktu sensitivitātes.

 

Pēdējos 20 gadus ar reiši sēni ir veikti vairāki pētījumi, kuros atklājušās daudz, plaša spektra labvēlīgas īpašības. Minot dažas no indikācijām, reišī sēne uzskatāma kā efektīgs līdzeklis pret bezmiegu, reiboņiem, kuņģa čūlu, aknu problēmām, diabētu, Alcheimera slimību, progresējošo muskuļu distrofiju, acu problēmām, un citām.

 

Ķīnas medicīnā reišī sēne tiek pielietota plaušu un sirds veselībai, kā arī nervozitātes, trauksmes un bezmiega gadījumos.

 

Reišī sēnes ekstrakta farmakoloģiskie efekti (in vivo & in vitro**):

  • Samazina alerģijas un alerģiskas reakcijas
  • Bronhīts- preventatīvs efekts, kā arī atjauno bronhu epitēliju
  • Pretiekaisuma iedarbība
  • Antibakteriāla iedarbība pret Staphylococci, Streptococci un Bacillus pneumoniae (iespējams pateicoties spējai uzlabot imūnsistēmas aktivitāti)
  • Antioksidanta iedarbība, samazinot organismā brīvos radikāļus
  • Samazina audzēju risku un attīstību, antitumorāla iedarbība
  • Antivirāla iedarbība
  • Pazemina asinsspiedienu
  • Sirdi un asinsvadu sistēmas tonizējoša iedarbība
  • anti-HIV iedarbība
  • aknu aizsargājošas un detoksificējošas īpašības
  • u.c.

 

Klīniskos pētījumos Ķīnā laika posmā no 1970. līdz 2000.gadam pacientiem ar hronisku bronhītu tika dotas reišī sīrupa tabletes. Pēc 2 nedēļām 60-90% pacientiem novēroti uzlabojumi, tajā skaitā uzlabojusies apetīte.

 

 

Čaga (Inonotus Obliquus)

 

 

Krievu folklorā tiek minēta sēne, kas aug uz bērziem un ārstē vēzi. Tā tika dota vēža pacientiem kā tēja līdz stāvoklis uzlabojās un vēzis pazuda.

 

Un patiesi čagas pretvēža iedarbība šodien tiek plaši pētīta. Pētījumos tiek atklāta ne tikai spēcīgās pretvēža iedarbību veicinošie savienojumi un aktīvās vielas, bet arī sastādīts vesels saraksts ar vēžu veidiem, kuru gadījumos, čaga ir bijusi noderīga. Tradicionāli tā pielietota krūts vēža, kuņģa, ādas, plaušu, zarnu trakta un citos vēža gadījumos. Čaga ir vērtīgs līdzeklis vēža gadījumos, tā samazina intoksikāciju, uzlabo apetīti un samazina sāpes, taču vēža ārstniecībā čagas preparāti jālieto ilgtermiņā, ne mazāk kā vienu gadu.

 

Krievijā, bez ietekmīgās pretvēža iedarbības, čagu dēvē kā asins attīrītāju, audu atjaunotāju, sāpju atvieglotāju un tonizējošu preparātu, kā arī tā tiek pielietota čūlu un gastrīta ārstēšanai. Resnās zarnas pataloģiju gadījumos čagas novārījumi izmantoti kā klizmas. Rietumsibīrijā čaga tradicionāli (un aizvien!) tējas veidā tiek pielietota tuberkulozes, vēdera sāpju, aknu un sirds slimību gadījumos, kā līdzeklis zarnu trakta attīrīšanai no parazītiem.

 

Dr. A.Tereško par Čagu:

Čagu pielieto kuņģa čūlas, gastrīta, ļaundabīgu audzēju, īpaši kuņģa un plaušu audzēju gadījumā. Čagas preparāti samazina sāpes, uzlabo pašsajūtu, taču tie tikai samazina audzēju augšanas ātrumu, bet neiznīcina to, tāpēc nevar paļauties tikai uz čagas spēku, vajag apmeklēt ārstu un pielietot arī citas ārstēšanas metodes. Sēne nav toksiska, pārdozēšana neko neizraisa, pielietošanai nekādu nosacījumu nav.

 

Šitakē (Lentinula Edodes)

 

 

Šitakē sēnes latīniskais vārds "edodes" nozīmē "ēdams". Turpmāk uzskaitīšu šitakē sēņu labvēlīgo ietekmi, lai radītu Tevī vēlmi šīs sēnes savā uzturā iekļaut ne tikai garšas, bet arī ārstnieciskās ietekmes vārdā.

 

Būtiskākā no Šitakē sēņu ekstrakta bioloģiski aktīvajām vielām ir Lentināns - dabisks polisaharīds (glukāns). Lentināns arī ir visvairāk pētītākā šitakē sēņu aktīvā viela, kurai arī piedēvēts vairums sēnes labvēlīgo īpašību.

 

Jau 1969.gadā veiktie pirmie lentināna pētījumi liecināja, ka šim dabiskajam polisaharīdam piemīt antitumorāla (pretaudzēju) aktivitāte, gan lietojot orāli, gan intravenozi. Tāpat kā vairums citu sēņu, šī pretvēža iedarbība ir galvenokārt pateicoties imunitāti aktivizējošām īpašībām, stimulējot imūnšūnas iznīcināt abnormālās un vēža šūnas. Lentināns tiek bieži izmantots kā papildu līdzeklis ķīmijterapijas blakņu mazināšanai.

 

Lentinānam piemīt arī antivirāla iedarbība, kas izpelnījusies lielu uzmanību pateicoties spējai samazināt HIV ietekmi un izplatīšanos šūnās. Šis izolētais polisaharīds tiek izmantots arī AIDS ārstēšanā. Lentināns pasargā organismu arī no citiem negantiem vīrusiem- Herpes simplex , masaliņām, polio vīrusa, gripas, u.c.

 

Ar to vēl nebeidzas šitakē sēņu polisaharīda uzvaras gājiens. Pētījumi apstiprina arī lentināna antibakteriālo iedarbību, kas spēj uzveikt tādas baktērijas organismā, kas kļuvušas rezistentas pret antiobiotikām (antibiotikas vairs nespēj iznīcināt baktērijas, kuras pielāgojušās šo spēcīgo zāļu iedarbībai).

 

Šitakē sēnes tradicionāli lietotas jebkādu slimību, kuras cēlonis ir novārgusi imūnsistēma, ārstniecībā- vēzis, AIDS, alerģijas, kandidoze (Candida albicans infekcija), gripas un saaukstēšanās. Tāpat šīm sēnēm piemīt aknu aizsargājoša ietekme, sirds un asinsvadu sistēmas veselības uzturēšana un slimību profilakse.

 

Kaut arī daudz pētījumu veikti tieši izmantojot izolētu lentinānu, tiek uzskatīts, ka veselas sēnas, lietotas uzturā, pulverveidā, tējās vai kapsulās sniedz ļoti līdzīgu efektu, ja lietotas regulāri.

 

Maitake (Grifola Frondosa)

 

 

No Japāņu valodas "maitake" nozīmē "dejojošā sēne". Daži saka, ka tā šādi nodēvēta, jo senos laikos, kad cilvēki atrada maitake sēni tie priekā dejoja, jo to varēja iemainīt pret sudrabu, taču aplūkojot sēni kārtīgāk, šāds nosaukums iespējams radies pateicoties sēnes kruzuļainajam izskatam, kas atgādina dejojošu tauriņu.

 

Arī maitake sēne pētīta dažādos in vitro un in vivo pētījumos**, kur tā uzrādījusi vērtīgu labvēlīgo ietekmi uz organismu:

  • ierosina imunitātes aktivitāti (uzlabojot imūnšūnu funkcijas, aktivitāti un to produkciju)
  • palīdz apstādināt vēža attīstību, spēcīga pretvēža iedarbība caur dažādiem mehānismiem un aktīvo vielu ietekmi
  • pazemina asinsspiedienu
  • samazina cukura līmeni diabēta subjektos
  • aknu aizsargājošas īpašības, it īpaši hepatīta gadījumos (viena no efektīvākajām sēnēm aknu aizsardzībai),
  • vairāki pētījumi liecina par maitake sēnes efektivitāti pret AIDS vīrusu, pasargājot organismu no nevēlamiem bojājumiem un AIDS simptomiem.

 

Secinājumi

 

Sēnēm visā visumā ir daudz kopīgu īpašību, tās galvenokārt stiprina, stimulē un/vai modulē imūnsistēmu, šādā veidā vairojot organisma aizsargspējas pret dažādiem vīrusiem, baktērijām un vēža. Vēzis ir viens no galvenajiem tematiem, kad tiek runāts par ārstniecisko sēņu iedarbību, un ne velti- gan tradicionāli, gan mūsdienu funkcionālajā medicīnā šīs sēnes tiek plaši pielietotas dažādu vēžu un audzēju profilaksei, ārstēšanai un kā papildus preparāts kopā ar klasisko ārstēšanu (ķīmijterapija, u.c.). Sēnēm piemīt vispārēji spēcinošas, tonizējošas, atjaunojošas īpašības.

 

Studējot Londonā un apmeklējot dažādas konferences un izstādes atradu ļoti kvalitatīvus ārstniecisko sēņu preparātus, kuri ražoti pamatojoties uz zinātniski veiktiem pētījumiem. Par MycoNutri kompāniju un preparātiem, kurus šobrīd ir iespējams iegādāties arī Latvijā, vairāk lasi šajā rakstā.

 

Kaut arī Tautas medicīnā sēnes tiek izmantotas kā viens no galvenajiem preparātiem dažādu smagu saslimšanu gadījumos, taču šis raksts nekādā veidā nemudina izdarīt pārsteidzīgus spriedumus un lēmumus. Pirms lietot jebkuru ārstniecisko sēņu preparātu kā primāru vai komplementāru ārstniecībā, ieteicams vispirms konsultēties ar ārstu.

 

*adaptogēns augs- organisma pielāgošanās un aizsargspēju veicinātājs, kuram piemīt spējas balansēt, uzmundrināt un spēcināt visu organisma sistēmu, palīdzot ķermenim vieglāk tikt galā ar stresu- adaptēties. Adaptogēni organismā darbojas ļoti gudri, balansējot tos orgānus, kas izgājuši no līdzsvara. Piemēram, augsta asinsspiediena gadījumā, tie strādās, lai to pazeminātu, taču zema asinsspiediena gadījumā – lai paaugstinātu." (no grāmatas "Topi Vesels")

 

**in vitro - jēdziens, kas apzīmē eksperimenta veikšanu ārpus dzīva organisma, mākslīgos apstākļos. Jēdziens in vivo apzīmē eksperimenta veikšanu dzīvos organismos.

 

[Avots: Christopher Hobbs, L.Ac. Medicinal mushrooms]

Autors: Ance Anna Šternberga

Iemīlies rūpes par sevi! Iemīlies sevī!

2 komentāri:

  • Intresanti Ance !! Pat nebiju domajusi ka senes ir loti labi veselibai.

  • Maitake ļoti laba PMS, palīdz sakārtot hormonālo sistēmu


Pievienot komentāru


Lūdzu autorizējieties, lai varētu pievienot komentāru:

DR FB