Kaņepe, Kaņepīte


Bez tā, ka kaņepes ir lielisks produkts, ko iekļaut savā uzturā (par ko vairāk lasi šeit), tās spēj iesaistīties teju vai katrā mūsu ikdienas notikumā, ja pielietotas ar intelektu un uzņēmību. Šeit neliels uzskaitījums, ar nozarēm, kurās mēs efektīvi varētu izmantot kaņepju resursu, paaugstinot zaļo domāšanu un darīšanu, kā arī palīdzot savai ekosistēmai un videi plaukt un zelt.

 

Kur izmanto kaņepes?

 

Ķermeņa kopšana

Pateicoties kaņepju barojošajai eļļai, tā sensacionē personālās higiēnas industrijā, kur kaņepes atrodas ziepēs, šampūnos, losjonos, lūpu balzāmos, vannas eļļās, lubrikantos un daudz kur citur. Tādas kompānijas kā Dr. Bronner’s ir ilgi un grūti cīnījušies pret kaņepju audzēšanas aizliegumiem, lai nodrošinātu ķermeņa kopšanas produktus pieejamus veikalu plauktos mums visiem.

Dr. Bronner’s ķermeņa kopšanas līniju iespējams iegādāties veikalos „Biotēka”, un tas man pagaidām ir lieliskākais atklājums, kādā veidā uzturēt savu ķermeni tīru, veselīgu un brīvu no nevēlamām ķimikālijām.

 

Kaņepe tekstilos

Kaņepes augs ir veidots no pasaules spēcīgākajām dabīgām šķiedrām. Tas bija pirmais augs, ko kultivēja tieši tekstilražošanas nolūkiem. Viens akrs kaņepju, var saražot vairāk tekstila, nekā divi akri kokvilnas. Tam visam papildus, kaņepju tekstils ir 4 reizes siltāks par kokvilnu, tas 4 reizes vairāk uzsūc ūdeni, un tam ir 3 reižu lielāks stiepes spēks par kokvilnu.

Kaņepes lauki ir arī daudz draudzīgāki ekosistēmai. Pretēji kokvilnas laukiem, kurus noklāj ar ķimikālijām un pesticīdiem 7 reizes, katru sējas sezonu, izraisot visa veida vides problēmas, tajā skaitā gruntsūdeņu piesārņošanu, kaņepes ir daudz spēcīgākas, izturīgākas, pelējumu-rezistentākas un vieglāk iekopjamas un audzējamas, kā arī no tām ir vieglāk ražot tekstilmateriālu.

Kaņepju tekstila drēbes labi elpo, notur ķermeni sausu mitros apstākļos labāk par kokvilnu.

 

Kaņepju papīrs
Ķīna bija pirmā papīra ražotne (tas pat vairs neskan kā pārsteigums mūsdienās). Antīkā Ķīnā gandrīz pirms 2000 gadiem, kaņepe tika lietota papīra ražošanā. Līdz 1883. Gadam vairāk kā 75% pasaules papīra tika ražoti no kaņepēm.

Kaņepes, no viena akra, var ražot no 3 līdz 8 sausas masas tonām, pilnām ar kaņepju šķiedrām. Tas ir 4 reizes vairāk kā vidēji saražo meži. Turklāt, šādi mēs varētu pasargāt mežus no iznīcības, jo koki, kā zināms, aug apmēram 20 gadus līdz briedumam, kamēr kaņepes- 4 mēnešus.

 

Kaņepju papīrs var tikt pārstrādāts apmēram 10 reižu, kamēr papīrs no koka- vien divas. Kaņepju saturā ir arī zems lignīnu daudzums, kas samazina vajadzību pēc skābēm, kas nepieciešamas, lai pārstrādātu koksni, un tās krēmīgā krāsa atbrīvo ražošanu no daudzām bīstamām ķimikālijām, kas izmantotas, lai izbalinātu papīru, jo kaņepju papīru var padarīt izbalināt vienkārši izmantojot nekaitīgo ūdeņraža pārskābi.

 

Kaņepju virves

Kaņepju drānas, virves un auklas tikušas izmantotas jau vairāk kā 10 000 gadus. Kaņepju virves ir slavenas to izturības dēļ, un to izgatavošana ir bijusi viena no pamatlietām, kas padarīja kuģošanu un burāšanu iespējamu. Iztēlojies burāšanu bez nevienas virves vai stīgas! Kaņepju virves tiek izgatavotas no kaņepju šķiedrām.

 

Kaņepju plastmasa

Videi draudzīgā kaņepe var aizvietot gandrīz jebkuru toksisku naftas produktu. Kaņepju sēklas var tikt izmantotas, lai saražotu bioloģiski noārdāmus plastmasas produktus- celofānu, eļļas krāsas, lakas, tintes, šķīdinātājus, ķites un daudzus citus.

 

Kaņepju degviela

Sākotnējais dīzeļdegvielas dzinējs tika radīts, lai tas varētu strādāt, izmantojot augu eļļas, kā piemēram, kaņepju eļļu. Jebkurš dīzeļdzinējs aizvien var darboties uz kaņepju eļļas vai no kaņepju eļļas pārstrādātiem biodīzeļiem.

 

Kaņepju mašīnas

1941. gadā Henrijs Fords izgatavoja eksperimentālu automašīnu, ražotu no kaņepju sveķu korpusa, kura sastāvā ir 70% celulozes no kaņepju šķiedrām. Auto bija vieglāks, kā klasiska metāla automašīna, dodot priekšrocības ietaupīt degvielu. Šāda mašīna varētu absorbēt triecienu 10 reižu labāk par tēraudu bez jebkādiem bojājumiem.

 

Šāda mašīna tika veidota, lai varētu tikt izmantota kaņepju-etanola degviela, tomēr naftas atbalstītāju kampaņas un kaņepju, kā arī alkohola aizlieguma dēļ, šādas mašīnas nekad netika līdz masu ražošanai.

 

[Avoti: http://www.latvijaspirts.lv/web/?id=403042

http://www.iecavnieks.lv/lv/produkti/nerafinetas-augu-ellas/kanepju-ella

Wolfe, D.(2009) Superfoods. Berkeley, California: North Atlantic Books, 342p.]

 

Autors: Ance Anna Šternberga

Iemīlies rūpes par sevi! Iemīlies sevī!



Komentāru nav

Pievienot komentāru


Lūdzu autorizējieties, lai varētu pievienot komentāru:

DR FB