Par kanēli un tā labvēlību!


Par kanēļa labajām īpašībām tiek runāts daudz un dikti, tomēr bieži vien mēs aizmirstam, cik vienkāršās lietas var būt noderīgas un veselīgas. Šajā rakstā es atgādināšu par iemesliem, kāpēc uzturā ieteicams lietot kanēli, un kāpēc tas būtu jāiekļauj terapeitiskos nolūkos veselības uzlabošanai.

Par kanēli un tā labvēlību!
Foto: Helēna Strazdiņa

Par kanēļkoku sugu variācijām vairāk lasi šeit. Kaut arī sekojošie labumi, ko nodrošina kanēļa lietošana ikdienā vairāk tiek piedēvēti tā sauktajam „īstajam kanēlim”, visu kanēļkoku īpašības ir diezgan līdzīgas, tāpēc, ja nevari veikalu plauktos sameklēt Ceilonas īsto kanēli, izmanto to, kas ir pieejams!

 

Par kanēļa brīnumvieliņām

Kanēļa unikālās dziedinošās īpašības galvenokārt nodrošina pamata elementi jeb savienojumi, kas atrodami ēteriskajās eļļās kanēļkoka mizā. Šīs ēteriskās eļļas satur dažādus aktīvos elementus tajā skaitā kanēļskābes aldehīdu (cinnamaldehyde), kas ir plaši pētīts, kā trombocītu pret-salipšanas aģents, kas kavē trombu veidošanos, pasargājot no potenciāla insulta vai sirds un asinsrites slimību riska.

 

1. Kanēļa ēteriskajām eļļām piemīt antibakteriāla iedarbība uz organismu. Kanēlis ir atzīts par labāko cilvēkam zināmo antibakteriālo substanci. Ir pierādīts kā kanēļa lietošana uzturā samazina nelabvēlīgo baktēriju daudzumu un kavē to vairošanos, kā arī tas ir efektīvs līdzeklis cīņā pret sēnītes infekcijām. Tas ir lielisks līdzeklis jebkādu parazītu iznīcināšanai un novēršanai, mutes dobuma veselībai, ādas problēmu ārstēšanai un aknei, u.c.

2. Palīdz diabēta(sevišķi 2. tipa) slimniekiem, padarot šūnas insulīna uzņēmīgas(diabēta gadījumā šūnas nereaģē uz aizkuņģa izdalīto hormonu- insulīnu, kas atbild par glikozes iekļūšanu šūnās, tādējādi apgādājot organismu ar enerģiju). Pētījumos atklājies, ka kanēlis ne tikai stimulē insulīna receptorus šūnās, bet arī kavē enzīmus, kas deaktivizē šos receptorus.

3. Kanēļa ēteriskās eļļas uzlabo smadzeņu darbību. Kopā ar jasmīna, piparmētru aromātiem, kanēļa ēteriskā eļļa tika izmantota pētījumā, kas apskatīja to, kā dažādi aromāti ietekmē smadzeņu funkcionēšanu. Pierādījās, ka tieši kanēļa aromāts veicina uzmanības procesus, uzlabo koncentrēšanās spējas un atmiņu.

4. Ir veikti daudz pētījumu par kanēļa ietekmi uz anormālām ķermeņa šūnām jeb vēža šūnām. Līdz šim pētījumu rezultāti liecina par to, ka kanēļa lietošana samazina vēža risku, kā arī neļauj attīstīties un vairoties neveselajām, vēža, šūnām, atstājot veselās šūnas neskartas.

5. Atvieglo artrīta un locītavu sāpes, kā arī citas hronisku iekaisumu saslimšanas. Tā kā kanēļa sastāvā ir savienojumi ar pretiekaisuma īpašībām, kanēlis ir lielisks līdzeklis cīņā ar hroniskām saslimšanās, un spēj atvieglot sāpes.

6. Kanēlis ir lielisks antioksidants, kas palīdz cīņā pret brīviem radikāļiem.

7. Kanēlī esošais aktīvais savienojums sinamaldehīds palīdz balansēt hormonus, un kopā ar mangānu(minerāls, kas kanēļa saturā ir visvairāk, salīdzinot ar citiem elementiem) samazina krampjus un garastāvokļa svārstības, tādējādi samazinot PMS simptomus.

8. Kanēlis palīdz atbrīvoties no liekā svara. Attīrot zarnu traktu no nelabvēlīgiem mikrobiem, baktērijām un toksīniem uzlabojās gremošana, un ķermenis dabīgā ceļā spēj atbrīvoties no liekajiem kilogramiem. Savienojumā ar veselīgu dzīvesveidu un uzturu svara samazināšanās, lietojot kanēli terapeitiskos nolūkos, ir garantēta!

9. Kanēlis ir viena no enerģētiski sildošajām garšvielām, kuru jo īpaši ieteicams lietot ziemas aukstajos mēnešos, lai sasildītu sevi gan fiziski, gan enerģētiski.

 

[Avoti: 

http://www.sunwarrior.com/news/16-health-benefits-cinnamon/

http://www.whfoods.com/genpage.php?tname=foodspice&dbid=68#nutritionalprofile

http://health.india.com/diseases-conditions/health-benefits-of-cinnamon-dalchini/.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2901047/]

 

Autors: Ance Anna Šternberga

Iemīlies rūpes par sevi! Iemīlies sevī!

1 komentārs:

  • Iesaku visiem.


Pievienot komentāru


Lūdzu autorizējieties, lai varētu pievienot komentāru:

DR FB