Skābēti kāposti

Vegānu  /  Bez glutēna  /  Bez olām  /  Bez cukura  /  1 komentārs
Skābēti kāposti
Foto: Ance Šternberga

Ievads

Latvietim nav ar pirkstu jārāda, kas ir skābēti kāposti- mēs pie šī produkta esam pieraduši jau paaudzēs, un ieskābēšana mums nav nekāda eksotika. Arī garšas kārpiņas šo produktu pazīst, taču vai tiešām zinām skābētu kāpostu (un ne tikai) daudzveidīgi labvēlīgo ietekmi uz organismu? Vairāk par to, kāpēc iekļaut fermentētus produktus savā edienkartē, lasi šajā rakstā!


Sastāvdaļas

Skābētiem kāpostiem-
  • 2 kāpostgalvas
  • 1 burkāns
  • aptuveni 1 tējk. sāls

 

 Vēl vajadzēs-

  • 1l burka, sterilizēta
  • 1 neliela 250g burciņa, nopresēšanai
  • ass nazis un rīve
  • lina drāniņa (nav obligāti)
  • stipras rokas un mīloša sirds :)

Pagatavošana

  1. Kāpostgalvas sarīvē, vai smalki sagriež plānās, šaurās strēmelītēs, atstājot kādas pāris kāposta lapas veselas (noderēs vēlāk!) Burkānu sarīvē.
  2. Lielā bļodā kāpostu ar burkānu apmaisa ar sāli un var sākties skābēšanas pamatprocess- ar rokām kārtīgi mīca un spaida kāpostu (un burkānu), līdz sāk izdalīties sula, un spaida tik ilgi, kamēr kāposta strēmeles pavisam mīkstas un mēreni caurspīdīgas. Šāds process var aizņemt savas 20-30 minūtes, ja vēl prasās pa vidu atpūtināt dūres (Var izmantot arī kartupeļu stampu, vai ko tamlīdzīgu, ja kādu iemeslu dēļ rokas šādai slodzei nepakļaujas)
  3. Kad kāposts kārtīgi samīcīts un kopējais daudzums samazinājies vismaz uz pusi, kāpostu liek apmēram 1l burkā (iepriekš noplaucētā), katru reizi kārtīgi pieblietējot kāpostus.
  4. Pašās beigās pieblietēto kāpostu burkā nosedz ar iepriekš atliktajām kāposta lapām. Tas ir nepieciešams, lai papildus pasargātu kāpostu no saskares ar gaisu, un labvēlīgās baktērijas varētu pienācīgi vairoties! Pārlej visu ar kāpostu sulu, kas palikusi pāri.
  5. Sagatavo mazāku burciņu, kurā vai nu ielej ūdeni, vai ieber smiltis (var izmantot jebko citu, kas ir gana smags, lai nopresētu kāpostu). Šo burciņu liek pa virsu kāpostiem un ar tās palīdzību vēlreiz visu kārtīgi nopresē. Uzmanās, lai kāposta sula nelīst pāri!
  6. Tad apsien burciņu ar lina drāniņu un atstāj istabas temperatūrā fermentēties.
  7. Te mūsu darbs ir gandrīz galā, jāļauj mātei dabai darīt savējo. Burku ar kāpostiem atstāj fermentēties vismaz 5-7 dienas.
  8. Kādā 3 un 5 dienā ar koka iesmiņu iebaksta burciņai gar malu, lai izlaistu fermentēšanās procesā radušos gāzes burbulīšus.
  9. Pēc apmēram nedēļas, vadoties pēc smaržas, var uzskatīt, ka skābētie kāposti ir gatavi ēšanai. Ņem ārā lielās kāposta lapas un uzglabā burku ar kāpostiem ledusskapī.

Piezīmes

Nedēļa tiek uzskatīts par minimālo laiku fermentēšanās procesam, kurā varam iegūt vērtīgu produktu savai veselībai, taču teorija stāsta, ka ir nepieciešamas vismaz 4 nedēļas, lai galaprodukts saturētu visvairāk baktēriju sugas un skaitu. Tas skaidrojams ar to, ka katrs baktēriju celms iziet savu fermentēšanās etapu, konkrētos apstākļos, skābuma, temperatūras, skābekļa ietekmē. Es pati, jāatzīst, ilgāk par 8 dienām neesmu kāpostus skābējusi, visdrīzāk nepacietīgās dabas un vēlmes ātrāk tikt pie probiotiskajām baktērijām dēļ.

 

Skābētiem kāpostiem var pievienot arī ķimenes, kadiķu ogas, tāpat var arī skābēt jebkuru citu dārzeni, tādā veidā ne tikai saglabājot to ziemas periodam, bet iegūstos daudzveidīgāku labvēlīgo baktēriju klāstu!

 

Uz veselību!

Autors: Ance Anna Šternberga

Iemīlies rūpes par sevi! Iemīlies sevī!

1 komentārs:

  • Lai mums veicas!


Pievienot komentāru


Lūdzu autorizējieties, lai varētu pievienot komentāru:

DR FB